Rekordowo niska sympatia do USA

Kanada Top News czer 28, 2017 at 12:30 pm

zz sondaz251% mieszkańców Kanady ma negatywny stosunek do USA – wynika z najnowszego badania Pew Research Center. Pozytywnie o USA myśli 43%.

Badanie pokazuje, że po zmianie prezydenta USA stosunek Kanadyjczyków do południowego sąsiada zdecydowanie się zmienił. W 2016 roku, ostatnim roku prezydentury Baracka Obamy, dobrze o USA myślało 65% Kanadyjczyków.

Wynik ten potwierdza badanie Environics Institute, który wskazuje, że 53% Kanadyjczyków ma negatywny stosunek do USA.

Ani razu od wczesnych lat 80-tych, gdy prowadzone są tego rodzaju badania, nie odnotowano sytuacji, w której większość mieszkańców Kanady miała negatywny stosunek do USA.

- Prawdopodobnie z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia jedynie w 1812 roku (rok wybuchu wojny między USA, a brytyjską Kanadą), ale nie mamy danych z tego okresu - żartuje Keith Neuman, dyrektor zarządzający instytutu badań społecznych Environics Institute.

zz sondaz111

Kanadyjczycy zdecydowanie odrzucają takie elementy programu Trumpa jak: budowa muru na granicy z Meksykiem (84%. jest przeciw), wycofanie z porozumienia paryskiego ws. klimatu (78% jest przeciw), 74% sprzeciwia się zakazowi wjazdu do USA obywateli wybranych krajów muzułmańskich, a 78% jest przeciwnych wycofaniu się USA z porozumień ws. wolnego handlu.

Untitled

Tylko 9% badanych spodziewa się, że stosunki poprawią się w przyszłości. Zdaniem 37% będą one jeszcze gorsze.

Sondaż przeprowadzono na grupie 1022 dorosłych obywateli Kanady pomiędzy 16 lutego a 3 marca. Błąd statystyczny wynosi 3,6 pkt. proc.

Więcej - TUTAJ.

zz sondaz3