Canada Day pod specjalnym nadzorem

Lokalnie Series Top News czer 29, 2017 at 10:00 am

aatoronto

Siły porządkowe przygotowują się do Święta Kanady jak do wielkiej bitwy.

W najbliższy weekend w Toronto przewidziano przeszło 20 imprez z okazji 150-lecia Kanady, w których uczestniczyć będzie przeszło 500 tysięcy osób.

- Przedsięwzięliśmy różne kroki, która mają zapewnić spokój uczestnikom święta. Bezpieczeństwo publiczne jest naszym priorytetem – powiedziała rzeczniczka prasowa torontońskiej policji const. Allyson Douglas-Cook.

Policja współpracuje z kilkoma międzynarodowymi, federalnymi i prowincyjnymi służbami wywiadowczymi, aby przewidzieć i zapobiec wszelkim niebezpieczeństwom, jakie mogą się zdarzyć podczas czterech dni, w których obchodzić będziemy nasze święto w całym mieście.

aatoronto4Obchody ochraniać będą silnie uzbrojeni policjanci. Wśród uczestników będzie wielu nieumundurowanych funkcjonariuszy. Rozstawione będą też specjalne barykady, które uniemożliwią wjechanie w tłum rozpędzonym samochodom.

Specjaliści od spraw bezpieczeństwa nie chcą ujawniać wszystkich szczegółów dotyczących przedsiębranych środków, aby nie ułatwiać życia ewentualnym terrorystom.

Te kroki, jakie są podejmowane przez służby mają poważne uzasadnienie. Z danych wynika, że ISIS „wyraźnie wskazała Kanadę” jako potencjalny cel ataku. Islamscy ekstremiści ostrzegli już muzułmanów, aby unikali publicznych zgromadzeń, obecności w miejscach handlowych. Zagrozili użyciem „materiałów wybuchowych, pojazdów i innych narzędzi dla zabicia krzyżowców”.

„Biorąc pod uwagę obecne zagrożenie, konieczne jest, aby funkcjonariusze organów ścigania zdawali sobie sprawę z możliwości wystąpienia podejrzanych działań, które mogą wskazywać na przygotowanie ataku” – napisano w notce skierowanej do funkcjonariuszy – „Cykl przygotowania ekstremistów do ataku staje się coraz krótszy, a zatem trudniejszy w wykryciu i jego uniemożliwieniu”.

aatoronto3Zagrożenie terroryzmem w Kanadzie – zdaniem specjalistów – utrzymuje się na średnim poziomie, co oznacza, że atak terrorystyczny jest prawdopodobny. Poziom ten utrzymuje się od października 2014 roku.

Douglas-Cook mówi, że jest podejmowanych wiele działań niejawnych dla zidentyfikowania wszelkich możliwych zagrożeń, jakie mogą wystąpić z okazji 150. Rocznicy powstania Kanady.

- W dzisiejszych czasach nie jest problemem jakiś duży atak terrorystyczny, który dzięki działaniom służb można wcześniej wykryć i unieszkodliwić, ale spontaniczne ataki pojedynczych terrorystów za pomocą pojazdów, noży, krótkiej broni palnej, które są znacznie trudniejsze do przewidzenia i wykrycia – mówi specjalista ds. bezpieczeństwa John Thompson.

- Jednym z podstawowych obowiązków rządu jest bezpieczeństwo – stwierdził premier Justin Trudeau na konferencji prasowej w Toronto – Będziemy robić wszystko, aby zapewnić Kanadyjczykom bezpieczne obchody ich Święta.

Zwiększone środki bezpieczeństwa w Toronto oznaczają, że w sobotę wszyscy funkcjonariusze policji będą na służbie. Wokół placów, gdzie będą się odbywać imprezy będą ustawione betonowe bloki i wywrotki, aby zapobiec próbom wjechania pojazdami w tłum. Większe obszary miasta wokół tych miejsc będą zamknięte dla ruchu kołowego.