Powietrze z konserwy na sprzedaż

Kanada Top News czer 29, 2017 at 12:30 pm

zz chirisan2Kanadyjska firma Vitality Air podpisała umowę z południowokoreańskim miastem Hadong na sprzedaż „zakonserwowanego powietrza górskiego”. Ma to związek z rosnącym zanieczyszczeniem powietrza w Korei Płd.

Produkcję specjalnych pojemników aerozolowych z „zakonserwowanym górskim powietrzem” pod marką Jiri Air rozpoczęła spółka Hadong Vitality Air, w której  50% udziałów ma firma z Kanady, 40% miasto Hadong, a 10% dystrybucyjna firma SL Biotech.

W tym tygodniu, po cyklu prób, ruszyła produkcja balonów ze specjalnym ustnikiem. Każdy starczy na 160 łyków czystego powietrza przesyconego aromatem cyprysu. Powietrze, jak podają producenci balonów, jest „zbierane” na wysokości 700-800 m.n.p.m. w okolicach góry Jirisan (1950 m n.p.m.).

Znajduje się ona na terenie parku narodowego leżącego na południu Korei. Na samej górze znajduje się siedem świątyń buddyjskich, obecnie pomników architektury. Wokół nie ma żadnego przemysłu; na terenie parku można używać jedynie pojazdów z napędem elektrycznym.

Cena jednej balonowej konserwy z powietrzem ma wynosić równowartość ok. 13 dolarów. Zakład ma produkować do 2 tysięcy balonów dziennie. Inwestorzy liczą, że w wypadku powodzenia, powietrze z góry Jirisan będzie eksportowane tam, gdzie coraz trudniej o jego czysty odpowiednik – do Chin, Indii i na Bliski Wschód.

Góra Jirisan

Góra Jirisan