Płk Stanisław Toporowski, oficer spod Monte Cassino

Odeszli ostatnio Polacy w Kanadzie Top News czer 30, 2017 at 12:30 pm

zz toporowski29 czerwca w Żarnowie odbył się pogrzeb płk. Stanisława Toporowskiego, uczestnika bitwy pod Monte Cassino, przez większość życia mieszkającego i działającego w Kanadzie.

Urodzony w 1920 roku, przeżył łagry na dalekiej północy rosyjskiej nad Morzem Białym. Był oficerem słynnego II Korpusu generała Andersa, bohaterem walk pod Monte Cassino i w Kampanii Włoskiej,

zz toporowski3Po II wojnie światowej przebywał w Wielkiej Brytanii, gdzie w latach 1948-52 studiował ekonomię na Polish University College. Później zdecydował się osiedlić w Kanadzie, gdzie przybył w 1955 r. i podejmował pracę najcześciej na stanowisku biegłego księgowego, a w latach 1963-84 roku jako audytor rządowy w  Auditor General of Canada w Ottawie.

Był długoletnim prezesem i honorowym członkiem Koła nr 8 SPK w Ottawie, a poza tym reprezentantem honorowym Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie. Bez reszty oddany pracy dla dobra SPK i Niepodległej Polski.

Kawaler Orderu Virtuti Militari.

Płk Toporowski był wyróżniony wieloma odznaczeniami państwowymi i organizacyjnymi, m.in. złotym Krzyżem Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie, złotą odznaką honorową Federacji Światowej SPK, dwukrotnie srebrnym Krzyżem Zasługi, Kawalerskim Krzyżem Odrodzenia Polski (Polonia Restituta) oraz Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Ostatnie lata swego życia spędził w Polsce. Zmarł w Łodzi.

zz toporowski2