Groźny wirus w Mississaudze

Lokalnie Top News lip 1, 2017 at 10:00 am

aawnilew2

W złowionych w Mississaudze komarach stwierdzono obecność wirusa Zachodniego Nilu.

Komary są łowione i badane w trybie cotygodniowym. Jest to część programu monitorowania możliwości zarażenia się wirusem przenoszonego przez te owady. W regionie Peel istnieją 33 pułapki na komary. Zarażone owady złowiono w okolicach Lakeshore Road i Dixie Road.

aawnilew3Pomimo, że ryzyko zachorowania na chorobę wirusa Zachodniego Nilu jest niewielkie, inspektorzy z wydziału zdrowia publicznego regionu Peel radzą przedsięwziąć kroki, które mogą zmniejszyć potencjalną możliwość zarażenia się wirusem. Radzą nosić jasne ubrania z długimi rękawami i używać środków odstraszającego komary. Mieszkańcy powinni zachować szczególną ostrożność podczas ciepłych wieczorów i nocy, gdy komary są najbardziej aktywne. Niestety tegoroczna, wyjątkowo deszczowa pogoda stwarza idealne warunki do rozmnażania się tych owadów.

aawnilew4- Potwierdzenie obecności wirusa Zachodniego Nilu zmusza nas do podjęcia wysiłku walki z tymi owadami w południowej części Mississaugi. Musimy zlokalizować miejsca, gdzie się one szczególnie licznie wylęgają. Miejsca te to wszelkie niewielkie zbiorniki wodne jak bajorka, baseny, ogródkowe oczka wodne – stwierdził Paul Callanan, dyrektor wydziału ochrony zdrowia w regionie Peel – Najbardziej skutecznym sposobem na wyeliminowanie komarów w pobliżu domu jest usunięcie miejsc, w których zbiera się woda, która nie ulega stałej wymianie. Należy zlikwidować leżące gdzieś stare opony, odwrócić taczki do góry nogami, puste wiadra i plastikowe brodziki, oczyścić rynny ze starych liści.

Jeżeli chcemy wraz z dzieckiem w upalny dzień skorzystać z plastikowego brodzika powinniśmy napełnić go świeżą wodą, a po zabawie brodzik opróżnić.

W tym roku na razie nie odnotowano w Ontario potwierdzonych przypadków zarażenia ludzi wirusem Zachodniego Nilu.

Infekcja tym wirusem u wielu osób przebiega bezobjawowo lub daje łagodne objawy. Jeśli dochodzi do rozwinięcia się choroby zwanej gorączką zachodniego Nilu, objawy pojawiają się po 2 – 15 dniach. W postaciach lekkich choroba może dawać objawy grypowe (gorączka, ból głowy, bóle mięśni), czasem drobną wysypkę lub powiększenie węzłów chłonnych. W cięższych przypadkach objawy są bardziej nasilone a przebieg gwałtowny, mogą dołączyć się nudności, wymioty, trudności w połykaniu, kręcz szyi, osłabienie mięśni, utrudnienie chodu, zaburzenia koordynacji, parkinsonizm, zaburzenia świadomości. U osób z osłabionym systemem immunologicznym istnieje zwiększone ryzyko ciężkiego przebiegu choroby, aż do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu czy ostrego porażenia wiotkiego (ang West Nile Poliomyelitis). Zdarzają się także przypadki śmiertelne.

W badaniach laboratoryjnych w przebiegu choroby stwierdza się umiarkowaną leukocytozę z limfocytopenią i niedokrwistość.

U niektórych osób dochodzi do całkowitego wyzdrowienia, ale u części pacjentów obserwuje się powikłania pod postacią przewlekających się dolegliwości mięśniowych, bólów głowy, uczucia zmęczenia, depresji, zaburzeń pamięci i koncentracji oraz zaburzeń funkcjonowania.