Twardy orzech do zgryzienia

Porady babci Jelonki lip 3, 2017 at 2:55 pm

orzech1Jest drzewem powszechnie występującym w wielu krajach na świecie. Żyje nawet 400 lat, a jego wysokość sięga do 15 metrów. Pomiędzy gęstą koroną liści ukrywa co roku skarby, których zalety i cenne substancje są zdumiewające. Sprawdźmy, co kryje się pod ich twardą skorupką.

Orzech włoski (Juglans regia) – to roślina znana od dawna – już w starożytności doceniano jej walory zdrowotne. I chociaż najczęściej kojarzy nam się z dodatkami do pysznych ciast, czy chrupiącą przekąską, to warto wiedzieć, że jego właściwości są od lat wykorzystywane w medycynie i kosmetologii.

Orzech ma zastosowanie bakteriobójcze, działa na paciorkowce, bakterie duru brzusznego, gronkowce, czerwonkę. Wykazuje także właściwości przeciwzapalne, odtruwające, przeciwkrwotoczne, ściągające na błony śluzowe, grzybobójcze. Jedzenie orzechów poprawia trawienie, obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Nalewka z owoców orzecha lub napar z suszonych liści są stosowane przy bakteryjnej biegunce, owrzodzeniach, zatruciach, nieżytach przewodu pokarmowego, krwawieniach w przewodzie pokarmowym. Profilaktycznie stosuje się je przy cukrzycy.  Zewnętrznie działają przeciw zapaleniom ropnym, trądzikowi, żylakom i nadmiernej potliwości stóp.

Wariacje na temat orzecha

Wszystkie orzechy są zdrowe. Jednak o tym, że orzechy włoskie zawierają więcej przeciwutleniaczy niż wszystkie pozostałe i o lepszych właściwościach zdrowotnych niż innych orzechów poinformowano niedawno, podczas 241. zjazdu American Chemical Society. Naukowo poparto więc, że orzechy włoskie są lepsze niż orzeszki ziemne, migdały, orzechy pekanowe, laskowe, brazylijskie, orzechy makadamii, nerkowce i pistacje.orzech7

By zachować zdrowie wystarczy zaledwie garstka (7 orzechów) włoskich dziennie. Właśnie one zawierają dwa razy więcej przeciwutleniaczy niż w przypadku dowolnych innych powszechnie spożywanych orzechów. Występujące w nich przeciwutleniacze działają od 2 do 15 razy mocniej niż witamina E.

Przeciwutleniacze chronią nasz organizm przed wolnymi rodnikami, czyli niebezpiecznymi cząsteczkami, które przyspieszają m.in. starzenie się i powstawanie zmarszczek, ale są także obwiniane za powstawanie raka.

Wiele osób unika orzechów w obawie przed utyciem. Te obawy są bezpodstawne, w  rzeczywistości osoby jedzące orzechy co najmniej dwa razy w tygodniu (nie więcej niż 100g) są mniej narażone na przyrost masy ciała niż te osoby, które nie jedzą ich wcale.

orzech2Mieszanka antycukrzycowa

Należy wymieszać  po 50 g liści orzecha włoskiego i liści borówki oraz po 25 g ziela serdecznika i liści pokrzywy. Zalać 1.5 łyżki ziół dwoma szklankami wrzącej wody i postawić na parze pod przykryciem na 20 min. Odstawić na 5 min i przecedzić. Wypić w 2 – 3 porcjach w ciągu dnia między posiłkami.

Napar z liścia orzecha włoskiego

Dwie łyżeczki rozdrobnionych liści zalać dwoma szklankami ciepłej wody, przykryć, postawić na bardzo małym ogniu i ogrzać do wrzenia, ale nie gotować. Odstawić na 5 min i przecedzić. Pić po pół szklanki 3 – 4 razy dziennie przed jedzeniem w dolegliwościach żołądkowo – jelitowych.

orzech4Wino orzechowe

Do butelki czerwonego wina gronowego dodać 50 g posiekanych liści, macerować przez 10 dni, po czym przecedzić. Dodać 50 – 150 g cukru, zależnie od smaku, i odstawić na 3 dni. Pić po małym kieliszku 2 – 3 razy dziennie.

Likier orzechowyorech5

Posiekać drobno 5 sztuk świeżych, niedojrzałych, zielonych orzechów, zalać 0.5 litra wódki i macerować w zamkniętym słoju 6 tygodni, co jakiś czas wstrząsając, po czym przecedzić. Osobno rozpuścić 200 g cukru w 500 ml wody, zagotować, ostudzić, zmieszać z wyciągiem z orzechów i pozostawić na dwa tygodnie. Pić po – 1 łyżce 1 – 3 razy dziennie między posiłkami.

Orzech włoski – zewnętrznie

Wymieszać 1.5 łyżki liści orzecha włoskiego i pół łyżki kwiatów rumianku lub kwiatów krwawnika na dwie szklanki wody. Używać do okładów, obmywań, płukanek, irygacji, nasiadówek i kąpieli pełnej lub częściowej, np. nóg.

Warto mieć na uwadze, że w odróżnieniu od wielu innych rodzajów orzechów, tych właśnie się nie praży, ponieważ podgrzewanie obniża wartości odżywcze. Ważne jest też ich przechowywanie. Najlepiej kupować je w niewielkich ilościach. Ponieważ zawierają dużo tłuszczu, więc szybko jełczeją i dlatego nie warto przechowywać ich zbyt długo, a z łupin obierać tuż przed zjedzeniem. W ten sposób zachowamy większość cennych składników, które nie ulotnią się pod wpływem działania tlenu.orzech3

Lipiec, to miesiąc, w którym włoskie orzechy są jeszcze zielone i idealnie nadają się na nalewki. Jeżeli nie macie orzechowego drzewa w swoim ogrodzie – wybierzcie się na niedzielny Farmer’s Market w Mississaudze, gdzie na jednym ze straganów można znaleźć ten cenny dla zdrowia orzech. Duża kobiałka kosztuje $50, ale można poprosić o mniejsze opakowanie. Za $6 kupiłam koszyczek z 20-toma orzechami, a to wystarczająca ilość na wyborną orzechową nalewkę:).