Dom przecięty granicą jest na sprzedaż

Kanada Top News lip 5, 2017 at 4:00 pm

Brian DuMoulin z żoną przed "granicznym" domem

Brian DuMoulin z żoną przed “granicznym” domem

Old Stone Store to niezwykła osiemnastowieczna posiadłość, przecięta granicą Kanady i USA. Jest na sprzedaż za 109 tysięcy dolarów. Gratis – nieustanna ochrona służb granicznych…

Do tego domu wchodzi się przez frontowe drzwi z Beebe Plain w stanie Vermont w USA, a wychodzi do ogrodu w Stansted w kanadyjskim Quebeku. Dom leży idealnie na granicy.

Ciągłe kontrole i 24-godzinna ochrona służb amerykańskich i kanadyjskich to chleb powszedni dla Briana DuMoulin. Mężczyzna odziedziczył historyczną budowlę 40 lat temu po zmarłej ciotce. Wybudowana w 1782 roku posiadłość, znana na miejscu jako Old Stone Store” o powierzchni prawie 650 m. kw. ma 9 sypialni i 5 łazienek. To, co sprawia, że dom jest szczególnie ciekawy, to fakt, że stoi dokładnie na granicy ze Stanami.

zz granica1DeMoulin próbuje sprzedać unikatową posiadłość, okazuje się jednak, że nie jest to łatwe. Lokalizacja umożliwiała pierwotnym właścicielom handel z mieszkańcami po obu stronach granicy, i właśnie ta zaleta skusiła ciotkę DeMouline’a do zakupienia domu w 1950 r.  Teraz, przemieszczanie się pomiędzy krajami w te i z powrotem, nie jest już takie łatwe. Północne wyjście, prowadzące do Kanady, jest pod stałym nadzorem ze względów bezpieczeństwa granicznego. Bez podwójnego obywatelstwa, życie w tym miejscu może być niewygodne

- Kiedyś to była normalna, naturalna rzecz, dzisiaj granica wszystkich stresuje - mówi Brian DeMoulin, który wychował się na granicy w czasach, gdy nikt nie zastanawiał się dwa razy nad jej przekraczaniem.

Beebe Plain, gdzie znajduje się niecodzienna posiadłość, to mały obszar na granicy Vermontu i Quebeku. Granica państw przechodzi przez sam środek wioski i jest modelowym przykładem obostrzeń granicznych które weszły w życie po atakach z 11 września. Uliczki mieszkalne pozamykano bramami, tylne drzwi domów granicznych pozabijano deskami, ulica koło Biblioteki Haskellu została zablokowana donicami.

zz grancia2

W przypadku Old Stone Store, granica przebiega przez sam środek budowli. Właściciele planują więc przenieść się do Ontario aby być bliżej dzieci i wnuków.

Chcą sprzedać posiadłość za 109 tys. dolarów. Budynek jest w pełni funkcjonalny, wymaga jednak porządnego remontu.

Problemem jest też fakt, że nowy właściciel będzie musiał płacić podatki od nieruchomości zarówno w Stanach jak i w Kanadzie.

Więcej – TUTAJ.

zz granica3