Walka Toronto z klimatem będzie kosztować 60 miliardów dolarów

Lokalnie Series Top News lip 5, 2017 at 6:00 am

aaklimat2

Radni Toronto jednogłośnie postanowili przyjąć miejski plan walki ze zmianami klimatycznymi.

Plan, który nazywa się TransformTO, zakłada, że w przeciągu trzydziestu kilku lat emisja gazów cieplarnianych ograniczona zostanie o 80 procent.

„Analiza wskazuje, że ten cel zostanie osiągnięty do roku 2050 dzięki technologiom, ale wymaga to odważnych działań wymagających przekształcenia miejskich systemów, przebudowy budynków, zmiany źródeł energii, zmiany transportu i gospodarki odpadami” – czytamy w raporcie.

Burmistrz John Tory powiedział, że jest dumny z decyzji Rady, ale podkreślił, że w pierwszym rzędzie trzeba ustalić listę priorytetów, które zmaksymalizują inwestycje w mieście.

- Musimy postawić sobie ambitne cele, które zmniejszą negatywne skutki zmian klimatycznych i zwiększą odporność Toronto na te zmiany. To są bardzo realne wyzwania społeczno – gospodarcze XXI wieku – powiedział Tory podczas debaty.

Zespół specjalistów tworzących plan TransformTO pracuje w niektórych formach od 2007 roku, ale właściwy projekt został zainicjowany dopiero siedem lat później, kiedy w świadomości społecznej ważne stała się budowa miasta o niskim poziomie emisji gazów cieplarnianych.

- Byłem dumny z tego, że jestem torontończykiem, gdy nasz burmistrz poleciał do Paryża i w naszym imieniu zaangażował się wraz z innymi liderami w walkę ze zmianami klimatycznymi, aby ograniczyć wzrost temperatury poniżej 2 stopni Celsjusza – mówi radny Mike Layton – Jeżeli zamierzamy to osiągnąć to musimy robić wszystko, co jest zalecane w raporcie stworzonym w tej sprawie.

Realizacja planu ma kosztować około 60 miliardów dolarów.