Pestycydy szkodzą pszczołom, producenci zaprzeczają

Kanada Top News lip 6, 2017 at 4:00 pm

zz pestycydyNajszerzej jak dotąd zakrojone badania wskazują, że niektóre pestycydy są szkodliwe zarówno dla dzikich, jak i hodowanych przez człowieka pszczół oraz dla trzmieli – informuje fachowe pismo „Science”. Badania przeprowadzono nie w laboratorium a w rzeczywistym środowisku – na uprawach kukurydzy w Kanadzie. 

Według badań opublikowanych w “Science”, narażone na stosowane tam neonikotynoidy pszczoły-robotnice żyły znacznie krócej, a w ich rojach częściej dochodziło do utraty królowych.

Potwierdza to wcześniejsze badania Uniwersytetu Harvarda.

Stosowania neonikotynoidów (właśnie ze względu na pszczoły) Europa zakazała tymczasowo już w roku 2013. Jednak ich główny producent, firma Bayer, uważa badania (częściowo przez siebie sfinansowane!) za niejednoznaczne – powołując się na przykład Niemiec, gdzie tamtejszym zdrowym, żyjącym w dobrych warunkach pszczołom pestycydy… nie wydają się szkodzić.

Rolnicy, którzy nie mogą obecnie swobodnie korzystać ze środków ochrony roślin twierdzą, że ponoszą znaczne straty z powodu żerowania szkodników. Niektórzy stosują pestycydy starszej generacji ale one również szkodzą środowisku.

Globalne koncerny chemiczne (Bayer, Syngenta, Monsanto, Dow i DuPont) walczą przy pomocy swoich lobbistów o uchylenie w Kanadzie zamiaru wprowadzenia tymczasowego zakazu stosowania niektórych pestycydów. Ta walka odbywa się na szczeblu Izby Gmin.

W ubiegłym roku Health Canada zapoponowała, aby tymczasowy zakaz próbny trwał 3-5 lat, co pozwoliło by zaobserwować czy następuje rozrost populacji pszczół. Mogłoby to zaowocować pożytkiem dla ptaków i drobnych gryzoni żywiących się ziarnem. W tym samym komunikacie Health Canada nie wykazała zagrożenia neonikotynoidami wobec zdrowia ludzi.

Konsultacje trwają, a pestycydy nadal są stosowane.

Więcej w “Science” – TUTAJ.