Ponura statystyka śmierci

Lokalnie Top News lip 7, 2017 at 6:00 am

aaeutanazja

Od chwili legalizacji eutanazji, przeszło 500 osób w Ontario wybrało śmierć jako remedium na swoje cierpienie.

Według raportu Naczelnego Koronera (specjalnego prokuratora badającego przypadki śmierci) spośród 548 osób, które zdecydowały się na samobójstwo z pomocą lekarzy rak był najczęstszym motywem podjęcia takiego kroku. W pozostałych przypadkach osoby poddające się eutanazji cierpiały na problemy neurologiczne i oddechowe. Rozpiętość wieku ludzi uśmierconych była ogromna – od 27 do 101 lat.

W jednym przypadku chory podał sobie śmiercionośną dawkę trucizny samodzielnie, poprosił jedynie o dostarczenie mu odpowiedniej substancji. We wszystkich pozostałych przypadkach eutanazji dokonywali lekarze.

Większość wspomaganych zgonów następowała w szpitalach, następnie w domach prywatnych, najmniej w ośrodkach opieki długoterminowej.

Raport obejmuje okres od 17 czerwca 2016 roku, kiedy to oficjalnie zalegalizowano eutanazję w Kanadzie, do 30 czerwca roku 2017.

Tymczasem rząd Ontario negocjuje z lekarzami honorarium, jakie lekarze mają otrzymywać za wykonanie eutanazji.

W tej chwili, według danych z ministerstwa zdrowia, lekarze wynagradzani są tak, jak za udzielenie konsultacji, a w niektórych przypadkach jak za wizytę domową lub terapię dożylną.

Rzeczniczka ministerstwa, Laura Gallant powiedziała, że rząd jeszcze nie ustalił, czy nowe stawki za eutanazję będą miały moc wsteczną – w odniesieniu do eutanazji, jakie zostały wykonane w przeszłości.