Losy kanadyjskiej Polonii w Muzeum Emigracji

Polacy w Kanadzie Series Top News lip 8, 2017 at 3:30 pm

zz muzeum6Wystawa o losach Polonii w Kanadzie zagościła w Muzeum Emigracji w Gdyni.

Wystawę pod hasłem  „Polacy w kanadyjskiej mozaice. 150 lat historii” przygotowano z okazji 150. rocznicy powstania Kanady. Udowadnia ona, że od początku Polacy byli tu obecni, jeszcze na długo przed uzyskaniem państwowości.

Pomagali przy budowaniu osad, mostów, dróg. Byli żołnierzami najemnymi, handlowcami, uchodźcami podczas wojny i emigrantami politycznymi w czasach PRL.

Z wystawy (trwającej do 15 grudnia) można się dowiedzieć, że w Kanadzie swoje talenty rozwijali pianista Jan Lisiecki, wokalistka Basia Bułat, kompozytorka Ola Turkiewicz, rzeźbiarz Wojciech Strahl, a pierwszym w historii ministrem stanu ds. wielokulturowości był Polak, Stanley Haidasz.

Toronto i Mississauga do dziś są miastami skupiającym najwięcej Polaków w Kanadzie.

zz muzeum4

Na przygotowanej przez Muzeum Emigracji wystawie są obiekty związane z kanadyjska Polonią, np. moneta z wizerunkiem Janusza Żurakowskiego, który samolotem CF-100 Cannuck jako pierwszy człowiek w Kanadzie pokonał barierę dźwięku.

Wrażenie robi przestrzenna mapa, na której można sprawdzić liczebność i rozmieszczenie Polaków w Kanadzie.

zz muzeum5

Jak zapewniają twórcy wystawy dane zawarte na mapie nie były nigdzie dotąd prezentowane w taki sposób i zostały opracowane specjalnie na potrzeby wystawy.

zz muzeum2

Muzeum Emigracji w Gdyni (ul. Polska 1) to młoda instytucja, która od początku działania w dawnym Dworcu Morskim w Gdyni nie próżnuje. Widowisko muzyczne „Emigra” skomponowane przez Jana A.P. Kaczmarka, wystawa fotografii Augustusa Shermana, warsztaty dla dzieci i dorosłych, obchody Dnia Polaków i Polonii za granicą – to tylko niektóre z ich aktywności. Gdyńska instytucja nie zwalnia tempa i przygotowała bogatą ofertę na wakacje.

zz muzeum6 zz muzeum