150 lat Kanady: Czy to jest jeszcze moja Kanada?

Sugestie czytelników lip 9, 2017 at 12:14 pm

 

Canada Flag Heart Glossy ButtonPo prawie 30tu latach pobytu w Kanadzie obserwuję niepokojace zmiany w kraju, który wybrałam na swoją drugą ojczyznę. Ciagle uważam Kanadę za bardzo dobry kraj do życia chociaż coraz więcej rzeczy mnie tutaj niepokoi.  Bieżace wydarzenia coraz częściej przywołują mi obrazki z przeszłości, kiedy żylam w kraju mało demokratycznym…

Niepokoi mnie ograniczanie wolności słowa czy wręcz nakazywanie używania ideologicznej nowomowy.    Zaaprobowany przez Parlament Wniosek 103 potępiający Islamofobię bez jednoczesnego definiowania tego zjawiska i nie określenia co jest uważane za mowę nienawiści, praktycznie sprowadza się do zakazu wyrażania opinii o Islamie, ogranicza wolność słowa. Ustawa C16 włączajaca tożsamość i ekspresję płciową do obowiązującej listy praw człowieka, jakąkolwiek opozycję do tej ideologii czy sprzeciw przeciwko używaniu nowo wykreowanych zaimków osobowych w kontaktach z ludźmi transgender, czyni przestępstwem z nienawiści.

Niepokoi mnie podważanie podstaw, na których zostało zbudowane zachodnie społeczeństwo jak np rodzina. Ontaryjska Ustawa 28 likwidując pojęcia takie jak Matka, Ojciec i zastępując je słowami „Rodzic” i „Rodzic rodzący” oraz przyznając, że dziecko może miec czworo rodziców, podważa biologiczne podstawy rodziny.  Rozumiem intencje rozpoznania praw niewielkiej procentowo ilości rodzin o innej strukturze społecznej, nie mniej jednak uważam tę ustawę za szkodliwą i niepokojacą.

Niepokoi mnie używanie marksistowskiej, skrajnie lewicowej ideologii w organizowaniu życia społecznego. Promowanie sprawiedliwości społecznej poprzez dawanie coraz większych przywilejów z założenia ‘poszkodowanym’ grupom mniejszościowym (Equity vs Equality) aby wyrównać postrzegane niesprawiedliwości społeczne powoli staje sie barierą rozwoju społecznego i ekonomicznego. Zatrudnianie pracowników w sektorze rządowym czy mianowanie Sędziów do Sadu Najwyższego nie według kwalifikacji, doświadczenia i wykształcenia ale według przynależności do grup mniejszościowych (rasowych, etnicznych, płciowych, wg orientacji seksualnej etc) jest tego jednym z przykładów.

Niepokoi mnie również duża ilość imigrantów przybywających do Kanady drogą legalną i nielegalną, a w szczególności fakt, że rząd nie wymaga od nowo przybyłych integracji i przyjmowania naszych wartości i stylu życia. W wyniku tego wzrasta ilość enklaw etnicznych, dzisiaj mamy już ich w Kanadzie 260. Multikulturalizm stał sie ideologią coraz mniej przystająca do potrzeb i realiow życia w Kanadzie.

Oczywiście świat sie zmienia i transformacja Kanady staje sie faktem.  Pytanie tylko,  czy takiej Kanady naprawdę chcą jej mieszkańcy?

Poniżej polska audycja radiowa “Twoje Radio” poświęcona temu tematowi. Programy “Twojego Radia”  nadawane są w każdą niedzielę o godzinie 4 PM na stacji CFMU 93.3 Hamilton. Można ich słuchć również w Internecie o każdej porze pod adresem http://cfmu.ca/shows/97-twoje-radio