Gigantyczne pożary w Kolumbii Brytyjskiej

Kanada Top News lip 9, 2017 at 12:53 pm

zz pozary2Władze prowincji Kolumbia Brytyjska wprowadziły na całym terytorium stan wyjątkowy z powodu licznych pożarów, jakie trawią lasy w środkowej i południowej części prowincji. Ewakuowano tysiące osób.

W wydanym komunikacie władze zaznaczyły, że pożary lasów będą się rozszerzać z powodu upałów, jakie nawiedziły prowincję.

Tylko w piątek straż pożarna Kolumbii Brytyjskiej odnotowała 138 ognisk pożarów.

zz pozary3Tego dnia ewakuowano miejscowości Ashcroft i Cache Creek położone w dystrykcie Thompson-Nicola położonym na północy wschód od Vancouver. W dystrykcie Kamloops, ok. stu kilometrów na wschód od Ashcroft, domy musiało opuścić ponad 3,6 tys. osób.

Służby meteorologiczne zapowiadają, że masy gorącego powietrza będą sprzyjały rozprzestrzenianiu się pożarów na znacznych obszarach południowej części Kolumbii Brytyjskiej.

zz pozary1

Z żywiołem walczy ponad 1600 strażaków i ochotników. Lokalne władze informują o porzuceniu przez mieszkańców regionu wielu farm i hodowli zwierząt.

Przyczyną większości pożarów były uderzenia pioruna podczas tzw. suchych burz, w których wyładowaniom atmosferycznym nie towarzyszą opady deszczu.

Odpowiedzialny za przebieg akcji ratunkowej John Rustad przyznał, że akcji gaszenia nie sprzyja pogoda. Utrudnia ją upał i silny wiatr.  W wydanym komunikacie, lokalne władze ostrzegły, że pożary będą się rozprzestrzeniać. Po raz ostatni w Kolumbii Brytyjskiej wprowadzono stan wyjątkowy w 2003 roku.

zz pozary5

Pożary panują również w Kalifornii – są największe od ponad 50 lat. Od pięciu lat panuje tam susza.  Z powodu pożaru, w Los Angeles i okolicach tysiące osób zostało pozbawionych prądu. Elektryczności nie mają też sklepy i restauracje, głównie w dolinie San Fernando na północnym zachodzie miasta.

Prowincja stworzyła specjalną stronę poświęconą pożarom – TUTAJ.