Historyczny, pierwszy brąz dla Kanady

Kanada Top News lip 9, 2017 at 4:00 pm
Stéphane Antiga wyrasta w Kanadzie na najszczęśliwszego trenerskiego debiutanta

Stéphane Antiga wyrasta w Kanadzie na najszczęśliwszego trenerskiego debiutanta

Na początku pracy z siatkarzami reprezentacji Polski młody francuski trener Stéphane Antiga zdobył sensacyjne mistrzostwo świata, pracę z Kanadą zaczął od sensacyjnego brązu Ligi Światowej, a jego rodacy wzięli złoto.

W finale Francja pokonała Brazylię 3:2 na arenie w Kurytybie. Ostatniego seta Francuzi wygrali do 13, co sugeruje zaciętą walkę, ale ich wyższość była bardziej oczywista. Nawet przegrane akcje przegrywali minimalnie, to były sytuacje na pograniczu remisu, wyniku, który w siatkówce nie istnieje.

zz siatka2W męskiej siatkówce, na początku XXI wieku zdominowanej przez kilka drużyn, nastąpiło ostatnio bezkrólewie. Każdy turniej wygrywał kto inny, nikt nie był w stanie wytrzymać tempa dyktowanego przez przeładowany kalendarz rozgrywek.

Stéphane Antiga wyrasta w Kanadzie na najszczęśliwszego trenerskiego debiutanta. Kiedy w 2014 r. objął polską kadrę, natychmiast natchnął ją do złota mundialu. A w 2017 r. pracę w Kanadzie rozpoczął od wyniesienia jej na najniższy stopień podium Ligi Światowej. Oba sukcesy to sensacje, jego aktualna drużyna nigdy wcześniej nie zdobyła medalu żadnej globalnej imprezy, ba, do turnieju finałowego LŚ awansowała tylko raz. W poprzednich edycjach zajmowała miejsca 13, 15 i 13.

Po zakończeniu sezonu reprezentacyjnego Antiga wróci do Polski, by poprowadzić siatkarzy warszawskiej Politechniki (wraz z przyjściem nowego sponsora przemianowanej na Onico).

zz siatka

Z Kanady zabierze ze sobą Sharone’a Vernona-Evansa. Choć kadrze liderują na razie inni – nagrody indywidualne odebrali w Kurytybie środkowy Graham Vigrass i libero Blair Bann – to ten 19-latek ma być może przed sobą najwspanialszą przyszłość. Bazuje na niesamowitej skoczności, który czyni go zjawiskiem nie tylko w polskiej lidze. Zmierzono mu 382 cm zasięgu w ataku (139 cm nad siatką!), co jest drugim najlepszym wynikiem zarejestrowanym przez FIVB, ale nawet gdyby zbijał piłkę na podawanym w oficjalnych dokumentach LŚ pułapie 374 cm, byłby najwyżej fruwającym siatkarzem w szeroko pojętej światowej czołówce.

zz canada

Toniutti w Kędzierzynie, Antiga i Vernon-Evans w Warszawie. Polscy kibice, którzy coraz bardziej tęsknią za medalami, będą mogli przynajmniej oglądać gwiazdy LŚ na żywo. Nie tylko w lidze, bo zanim ta wystartuje, w Warszawie, Gdańsku, Szczecinie, Krakowie i Katowicach odbędą się – między 24 sierpnia a 3 września – mistrzostwa Europy. Faworyt to broniąca tytułu Francja.

Arthur Szwarc ma 207 cm wzrostu

Arthur Szwarc ma 207 cm wzrostu

Francuski szkoleniowiec ponownie udowodnił, że w krótkim czasie potrafi przygotować drużynę do osiągania wspaniałych wyników.

W meczu z Amerykanami wziął udział Arthur Szwarc, obiecujący zawodnik polskiego pochodzenia z Toronto.

USA – Kanada 1:3 

(25:18, 20:25, 22:25, 21:25)

Składy zespołów:

USA: Sander (14), Jaeschke (12), Christenson (1), McDonnell (2), Patch (12), Smith (2), Shoji E. (libero) oraz Shoji K. (1), Muagatutia, Jendryk (2) i Clark (3)

Kanada: Sanders, Perrin (13), Maar (3), Vernon-Evans (12), Vandoorn (1), Vigrass (12), Bann (libero) oraz Barnes (11), Van Berkel (4), Derocco (1) i Szwarc.