Muzułmanie promują pokój

Lokalnie Top News lip 9, 2017 at 9:55 am

aaislam2

Jak co roku muzułmańska społeczność Ahmadiyya organizuje w Mississaudze swoją wielką konferencję.

Muzułmanie uczestniczący w konwencji zorganizowanej w sali International Centre zbiorą się nie tylko by przedyskutować wiele bieżących tematów politycznych, wysłuchać wykładów, ale również aby spędzić nieco czasu w swoim gronie a także spotkać się z ludźmi spoza ich kręgu, którzy chcieliby poznać bliżej społeczność muzułmańską.

 

Safwan Choudhry

Safwan Choudhry

Safwan Choudhry, organizator konwencji mówi, że Kanadyjczycy, którzy nie są muzułmanami mogą na tę konferencję przyjść, zadać pytania, zasięgnąć informacji na temat stylu życia i kultury wyznawców islamu.

- Są stoiska, które pokazują co dzieje się na cały m świecie i na Bliskim Wschodzie, są ekspozycje na temat przeciwstawiania się radykalizacji religijnych, na temat walki z ekstremizmami na całym świecie – mówi Choundhry.

Organizator podkreśla, że jest zaniepokojony narastającą islamofobią, ale nie tylko. Obserwuje bowiem, że nienawiść w społeczeństwach występuje nie tylko przeciwko muzułmanom, ale także przeciwko społeczności żydowskiej, chrześcijańskiej, a nawet buddyjskiej. Jest to – jego zdaniem oznaka rosnącej nietolerancji wobec wspólnot religijnych jako takich.

Choudhry podkreśla, że jest to jeden z powodów, dla których społeczność muzułmańska promuje wielostronne konwersacje podczas odbywającej się konwencji.

- Naszymi gośćmi było kilku buddystów, był kapłan kościoła katolickiego, byli sikhowie i hindusi. To jest podejście wielojęzyczne i wielokulturowe, które musimy podjąć – mówi.

Henna Malik (po lewej) i Maliha Shahid.

Henna Malik (po lewej) i Maliha Shahid.

Henna Malik, która jest rzecznikiem Ahmadiyya Muslim Jama’at (taką nazwę oficjalnie nosi muzułmańska konwencja w Mississaudze) mówi, że wydarzenie to pomaga przełamać stereotyp muzułmańskiej kobiety, które nie mogą odgrywać aktywnej roli w społeczności i są bezwzględnie podporządkowane mężczyznom.

- Wśród uczestników konferencji przeważają kobiety, które realizują swoje własne programy, mają własne kierownictwo, pełnią przywódczą rolę – mówi Malik.

W imprezie weźmie udział Navdeep Bains, federalny minister innowacji, nauki i rozwoju gospodarczego. W przeszłości gośćmi konwencji byli premierzy Kanady Stephen Harper i Justin Trudeau.

Attal Hamid, który uczestniczyl przez 24 lata we wszytkich konwencjach mówi, że jest szczęśliwy, że politycy odwiedzają konwencję. Uważa, że dzięki temu „kiedy zdarzy się coś na świecie, to będą wiedzieli po jakiej stronie jesteśmy, że muzułmanie promują pokój i starają się zapobiegać aktom przemocy”.

- Ważne, aby wszyscy byli wyedukowani i znali inne religie. Wtedy może będziemy mogli koegzystować w pokoju – mówi.

W przyszłym tygodniu na konwencji pojawi się ponad 20 tysięcy osób. Ponieważ liczba uczestników stale rośnie chcą w przyszłości przenieść konwencję w miejsce, które potencjalnie będzie w stanie pomieścić 50 tysięcy osób.