Bank Kanady podniósł referencyjną stopę procentową do 0,75%

Nowości Top News lip 12, 2017 at 12:30 pm

zz bankBank of Canada podwyższył referencyjną stopę procentową z 0,50% do 0,75%, powołując się na pozytywne dane o rosnącej trajektorii kanadyjskiej gospodarki. To pierwsza podwyżka stóp procentowych przez bank centralny od 7 lat i budzi ona wiele emocji.

Zgodnie z prognozami ekonomistów, Bank Kanady rozpoczął cykl podwyżek stóp procentowych jako drugi bank w grupie G-7 po USA. Taki ruch wpisał się w rozbudzone od dwóch tygodni oczekiwania na zacieśnianie polityki pieniężnej na świecie przez główne banki centralne. Rynek oczekuje kolejnego wzrostu stopy referencyjnej w Kanadzie jeszcze przed końcem br. roku.

Nie wszyscy analitycy finansowi przewidzieli obecną podwyżkę. Stawiała na nią ankieta wśród specjalistów Bloomberga, natomiast prognostycy z Goldman Sachs stawiali na październik. Dużo bardziej optymistyczne były rynki. Podwyżka stóp była przez nie wyceniana na ponad 90%. Argumentem za podniesieniem stóp był ostatni silny raport z rynku pracy – zacieśniająca się sytuacja na tym rynku wiąże się z potencjalnie wyższą presją inflacyjną ze strony wynagrodzeń.

Stephen Poloz (szef Band of Canada) w swoich ostatnich wypowiedziach utrzymał jastrzębią retorykę, choć wiedział, że rynki wyceniają podwyżkę stóp procentowych bardzo wysoko.

Bank Kanady prognozuje, że w I kwartale 2018 roku gospodarka Kanady powinna zacząć rozwijać się z pełnym potencjałem. Trzy ostatnie cykle zacieśniania polityki pieniężnej rozpoczynały się na ok. 1 rok przed domknięciem luki PKB. W przypadku ostatnich cyklów podwyżek stóp procentowych, Bank Kanady rozpoczynał zacieśnianie polityki pieniężnej kilka miesięcy po Fed. Teraz jest teoretycznie spóźniony o 2,5 roku, ale Fed tak naprawdę ruszył wyraźnie z podwyżkami dopiero w grudniu 2016 roku.

W reakcji na decyzję kanadyjski dolar zdrożał - tuż po ogłoszeniu decyzji kurs USD/CAD spadł o 0,5% do 1,286.

Rynki oczekują, że Bank Kanady może dokonać w tym roku jeszcze jednej podwyżki, a w przyszłym roku zaserwować kolejne dwie. Jeśli  retoryka decydentów, towarzysząca potencjalnej podwyżce stóp procentowych, będzie zbyt mało jastrzębia, to rynki mogą być rozczarowane, co oznaczałoby osłabienie dolara.