Będzie kolorowo!

Lokalnie Top News lip 12, 2017 at 10:00 am

aacarabana4

We wtorek rozpoczął się 50. festiwal kultury karaibskiej znany pod nazwą „Caribana”, choć nazwy tej już oficjalnie używać nie można.

Przez te lata festiwal stał się jedną z najbardziej popularnych imprez organizowanych w Toronto, która przyciąga nie tylko mieszkańców, ale liczne rzesze turystów z całego kontynentu.

W inauguracyjnym występie przed miejskim Ratuszem na Nathan Phillips Square wzięły udział takie zespoły taneczne jak Toronto Mas Bands Association, Organization of Calypso Performing Artistes oraz Ontario Steelpan Association.

aacarabana2Coroczny letni karaibski karnawał w Toronto nie nosi już nazwy „Caribana”. Spór o znak towarowy zmusił organizatorów do zmiany nazwy imprezy. Nie zmieniła się jednak świąteczna atmosfera festiwalu, nie zmieniły się też muzyka, taniec i kolorowe stroje uczestników.

Pierwszy raz karaibscy artyści pojawili się na ulicach Toronto w 1967 roku. Pomocy w organizacji festiwalu udzieliły rządy państw z Karaibów. W imprezie uczestniczyło razem z widzami około tysiąca osób. Ale ci, którzy przyszli na karnawałowy korowód nie żałowali – czegoś takiego jeszcze w Toronto nie było!

aacarabana3Szybko festiwal zyskał rzesze entuzjastów, których tysiące pojawiały się wzdłuż trasy parady karaibskich tancerzy i muzyków.

- Kiedy przybyłem tu w latach sześćdziesiątych to była skromna imprezę na Yonge Street – mówi John Farrell, jeden z byłych organizatorów imprezy – Ale „Caribaqna” zamieniła ulice Toronto w teatr i to się mieszkańcom bardzo spodobało.

W ostatnich latach karaibski festiwal przyciąga ponad milion widzów, w tym dziesiątki tysięcy turystów i przynosi do kasy miasta spory zysk – w 2014 roku było to 338 milionów dolarów.

Festiwał trwał będzie do 7 sierpnia, a imprezy zaplanowane są w całym mieście.