Bombardier w opałach

Lokalnie Top News lip 13, 2017 at 10:00 am

aatramwaj

Coś złego się dzieje z kanadyjskim Bombardierem. O dawna nie jest w stanie dostarczyć na czas zamówionych tramwajów dla Toronto.

TTC rozważa skierowanie zamówienia na tramwaje do innej firmy. Wiele bowiem wskazuje, że Bombardier, mimo przesunięcia terminu dostaw i kolejnych opóźnień nie wywiąże się z podpisanego kontraktu w ustalonym terminie.

TTC zamówiło 204 zestawy tramwajowe. Do tej pory nie dostarczono nawet połowy zamówienia, a dostawa kolejnych 70 do końca tego roku, do czego zobowiązało się kierownictwo Bombardiera, jest zdaniem kierownictwa TTC niemożliwa.

- Oni (kierownictwo Bombardiera – przyp. red.) potwierdzili w rozmowie ze mną, że wyprodukowanie 70 wagonów nadal ich jest celem na koniec roku, ale powiedzieli jednocześnie, że jest to dla nich obecnie „wyzwaniem”. Będę więc uważnie śledził co się w tej sprawie dzieje – powiedział szef TTC, Andy Byford – Zobaczymy co się stanie. Myślę, że kluczowy w tej sprawie będzie najbliższy miesiąc, może dwa.

Bombardier ma dostarczyć wszystkie 204 zestawy tramwajowe zamówione przez TTC do 2019 roku. Firma ta wielokrotnie przesuwała dostarczenie kolejnych partii zamówienia w czasie z powodu problemów produkcyjnych. Część z wyprodukowanych już wagonów nie została przyjęta przez TTC ze względu na bardzo niską jakość i wady produkcyjne.

W oświadczeniu Bombardiera przekazanym w środę stacji telewizyjnej CP24 kierownictwo firmy nie ujawnia dokładnego problemu, który mógłby wpłynąć na zdolność do realizacji dostawy w ustalonym terminie, zauważa jednak, iż okres realizacji jest „bardzo ograniczony i krótkoterminowy”. Dodaje też, że firma wdraża „nadzwyczajne zasoby” wydłużając tydzień pracy do siedmiu dni w fabryce w Thunder Bay, aby zrealizować kontrakt w terminie.

„Począwszy od wprowadzenia w zeszłym roku planu naprawczego, Bombardier zrealizował każde kwartalne zobowiązanie w realizacji dostaw, a nasze wysiłki i poświęcenie nie uległy zmianie” – czytamy w oświadczeniu – „Nadal podążamy tą drogą i chcemy dostarczyć całą flotę 204 tramwajów w pierwotnym terminie do końca 2019 roku”.

TTC niedawno otrzymał 40. tramwaj z fabryki Bombardiera.