Tajna broń w Team Canada: Alphonso Davies

Kanada Top News lip 13, 2017 at 4:00 pm

zz davies3Z obozu dla uchodźców trafił do piłkarskiej reprezentacji Kanady. Jak narazie zawdzięcza mu ona pierwsze miejsce w Gold Cup.

Nie skończył jeszcze 17 lat, jeszcze 2 miesiące temu nie miał nawet obywatelstwa. Dziś piłkarz urodzony w obozie dla uchodźców w Ghanie daje nadzieje reprezentacji Kanady na dużo lepsze jutro.

Na inaugurację Złotego Pucharu, czyli mistrzostw Ameryki Północnej i Karaibów, Davies strzelił dwa gole Gujanie Francuskiej. Został najmłodszym strzelcem w historii turnieju, a Kanada wygrała 4:2. We wtorek uratował wynik strzelając bramkę w pojedynku z Kostaryką (1:1). Kanada prowadzi w grupie.

Piłkarzem zjawiskowym Davies został jednak okrzyknięty już wcześniej, w seniorskim futbolu zadebiutował niedługo po 15. urodzinach. W poprzednim sezonie na jego mecze skautów wysyłały Manchester United, Chelsea i Liverpool.

zz davies2

– Co ja mam wam powiedzieć? 16-latek zaczyna w pierwszej jedenastce i strzela dwa gole. Trzy w dwóch meczach. Jak na swój wiek jest bardzo spokojny i dojrzały, potrafi rzeczy, których ja w jego wieku nie potrafiłem – mówił 37-letni kapitan Kanady Patrice Bernier.

Ta historia zaczęła się w Liberii. W końcówce poprzedniego stulecia i na początku obecnego zachodnioafrykański kraj cierpiał przez dwie wojny domowe. W czasie drugiej (1999-2003) zginęło ok. 300 tys. ludzi.

Victoria i Debeah Daviesowie uciekli z Monrovii do obozu dla uchodźców w ghańskim Buduburam. Na przełomie wieków nad Zatoką Gwinejską mieszkało ok. 12 tys. uchodźców z Liberii. W 2000 r. w Buduburam urodził się Alphonso. – Nie mieliśmy ani ubrań, ani jedzenia. Każdego dnia musieliśmy się starać o to, by syn mógł coś zjeść – wspomina Victoria Davies.

zz davies

Gdy Alphonso miał 5 lat, rodzina przedostała się do Kanady. Tam błyskawicznie okazało się, że ma talent do futbolu, został objęty tamtejszym systemem szkolenia.

Wiosną władzom kanadyjskiej federacji zaczęło się bardzo spieszyć, by nastolatek dostał obywatelstwo. Piłka nożna nie jest w Kanadzie popularna, reprezentacja gra przeciętnie, zajmuje dopiero 100. miejsce w rankingu FIFA.

Na mundialu Kanadyjczycy grali tylko raz (1986), na medal Złotego Pucharu czekają od 2002 r.

Gdy zatem w czerwcu Davies dostał kanadyjski paszport, selekcjoner Octavio Zambrano natychmiast włączył go do kadry. – To mój dom. Tutaj się wychowałem, jestem dumny, że będę mógł grać w reprezentacji Kanady – mówił Davies.

Choć Kanada ma duże szanse na awans do 1/8 finału, Złoty Puchar nie jest dziś najważniejszym celem nastolatka. Przede wszystkim musi skończyć szkołę średnią. Tak obiecał mamie.

W sobotę wieczorem Kanada zmierzy się z Hondurasem.