Odszkodowanie dla terrorysty nie zostanie zamrożone

Kanada Top News lip 14, 2017 at 4:00 pm
Sędzia Edward Belobaba

Sędzia Edward Belobaba

Terrorysta Omar Khadr może robić z otrzymanymi od rządu Kanady pieniędzmi co chce.

Sędzia Ontario Superior Court Edward Belobaba odrzucił wniosek o zamrożenie kwoty 10,5 miliona dolarów w związku z ewentualnym zasądzeniem ich na rzecz wdowy po żołnierzu amerykańskim, którego zabił Khadr.

W swoim orzeczeniu sędzia Belobaba powiedział, że nie słyszał, aby Khadr zamierzał ukryć aktywa, aby zapobiec możliwości dochodzenia odszkodowania ze strony amerykańskiego sądu i wdowy po poległym żołnierzu.

- Ludzie mogą mieć różne opinie, ale to nie jest kawiarnia, to jest prawo – powiedział Belobaba – Dziękować Bogu, w Kanadzie obowiązuje jednak prawo, które obowiązuje tak samo Omara Khadra jak i wszystkich innych Kanadyjczyków.

Tabitha Speer

Tabitha Speer

Tabitha Speer, wdowa po żołnierzu USA wraz z byłym żołnierzem Laynem Morrissem, który stracił wzrok z powodu działalności Khadra wnosili o zamrożenie aktywów byłego terrorysty do czasu rozstrzygnięcie, czy te pieniądze nie powinny pójść na poczet odszkodowania, jakie zasądził od Khadra sąd amerykański w wysokości 134,1 milionów dolarów.

Torontoński prawnik, David Winer, reprezentujący Speer i Morrissa usiłował przekonać sędziego Belobabę do zabezpieczenia wypłaconych środków na rzecz poszkodowanych.

Kanadyjski sędzia stwierdził, że sądowe zamrożenie konta jest „niezwykłym i bardzo drastycznym środkiem zaradczym” i swego rodzaju „bronią nuklearną”. W takich przypadkach konieczne jest przedstawienie solidnych i wiarygodnych dowodów, że dana osoba zamierza przeciwdziałać wypłacie ewentualnego odszkodowania.

Omar Khadr

Omar Khadr

- Musimy sobie z tym poradzić – odpowiedział Winerowi – Jeśli takich dowodów nie możesz przedstawić, to skończyliśmy.

Cała sprawa związana jest z przyznaniem Khadrowi przez rząd w Ottawie odszkodowania w wysokości 10,5 miliondolarów za pobyt terrorysty w amerykańskim więzieniu w Guantanamo. Pisaliśmy o tym szczegółowo TUTAJ.