Żart głupoty wart

Lokalnie Top News lip 14, 2017 at 12:51 pm
Policyjny oddział Emergency Task Force na Elm Street. Akcję spowodował fałszywy alarm.

Policyjny oddział Emergency Task Force na Elm Street. Akcję spowodował fałszywy alarm.

 

Nie wiadomo jak traktować takie zgłoszenia – jak żart czy przejaw skrajnego nierozgarnięcia.

Policja w Toronto zwróciła się z apelem do mieszkańców miasta, by nie dzwonili pod numer alarmowy 911 jeśli nie ma prawdziwie niebezpiecznej sytuacji, która wymagałaby natychmiastowej reakcji.

W środę operatorzy centrali 911 otrzymali prośbę o reakcję, bo ktoś nie spuścił po sobie wody w restauracyjnej toalecie.

Informacja o tym incydencie ukazała się na Twitterze, co wywołało wesołość w Internecie.

Rzecznik prasowy torontońskiej policji, Mark Pugash uważa, iż tak naprawdę nie ma powodu do śmiechu.

- Pokusa, by sobie w ten sposób robić żarty jest egoistyczna i niebezpieczna – powiedział – Musimy robić wszystko, aby zniechęcić ludzi do takich postępków. Poważnie rzecz ujmując każde takie zgłoszenie może opóźnić zdolność systemu do natychmiastowego reagowania w rzeczywistych sytuacjach awaryjnych, gdy może być zagrożone ludzkie życie.

Pugash zaznaczył przy tym, że nie chce, aby ludzie powstrzymywali się przed dzwonieniem na numer 911, gdy jest to – ich zdaniem – konieczne, ale zgłoszenie zatkania restauracyjnego sedesu jest marnowaniem zasobów.

- Nie sądzę, żeby ktoś na serio uznał, że takie zgłoszenie było uzasadnione – powiedział rzecznik.

Ale fałszywe alarmy to nie tylko toalety.

W czwartek wczesnym rankiem pod numer 911 zgłoszono strzelaninę w domu przy 61 Elm Avenue w Rosedale.

Natychmiast postawiono na nogi funkcjonariuszy specjalnego oddziału Emergency Task Force i jednostki K9. Przybyli na miejsce antyterroryści zastali spokój i pusty dom.

- Jeżeli otrzymujemy telefon, że wydarzyło się coś poważnego reagujemy i będziemy traktować to poważnie – powiedział Pugash – Funkcjonariusze, którzy reagują w takich przypadkach są bardzo dobrze wyszkoleni. Jeżeli ich czas jest marnotrawiony na fałszywe zgłoszenia, to może się zdarzyć, że będą spóźnieni w sytuacji, gdy ich obecność mogłaby uratować czyjeś życie.

Trudno się z tym nie zgodzić. Telefon 911 nie jest numerem, pod który powinniśmy kierować nasze dowcipy.