Na tropie legendarnego myśliwca

Lokalnie Top News lip 15, 2017 at 10:00 am

aaarrow2

Sześć niezwykłych kanadyjskich samolotów wciąż spoczywa na dnie jeziora Ontario.

Kilka testowanych przed 60 laty legendarnych samolotów Arrow, które skończyły swój żywot w wodach jeziora Ontario ma zostać odszukanych i wydobytych.

Projekt Avro Arrow Fighter wprowadził Kanadę w latach pięćdziesiątych do czołówki krajów produkujących najnowocześniejsze samoloty myśliwskie na świecie. Arrow został uznany za przełomową konstrukcję lotniczą. Jego mniejsze modele startujące z Point Pelee z rakietami wspomagającymi były testowane nad jeziorem Ontario. Zdaniem historyków z Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej w Kanadzie (Canada Aviation and Space Museum) testowego zastosowania silników rakietowych dokonano w celu sprawdzenia właściwości aerodynamicznych i stabilności powstającego myśliwca.

aaarrow3Projekt został nagle anulowany przez kanadyjski rząd w 1959 roku. Wielu inżynierów wyjechało z Kanady, a około 14 tysięcy pracowników zatrudnionych w fabryce Avro straciło pracę. Wszystkie materiały związane z projektem Arrow Fighter oraz prototypy myśliwców zostały zniszczone. Praktycznie jedyna materialna pamiątka po tamtych czasach, to sześć modeli tych samolotów, które tkwią na dnie jeziora.

Teraz, w ramach inicjatywy związanej ze 150-leciem Kanady podjęto starania, aby je odzyskać.

- Prace trwają od półtora roku. To był wysiłek zespołu wszystkich zaangażowanych ludzi. Co nas zaskoczyło, to jak wiele osób jest związanych z historią Avro – mówi prezes Zarządu OSISKO Mining, John Burzyński.

Firma Burzynskiego sponsoruje Oex Recovery Group, która wykorzystuje technologię firmy Kraken Sonar, do znalezienia wraków zatopionych myśliwców.

Na filmie zaprezentowanym podczas prezentacji projektu, wiceprzewodniczący Krakena, David Shea, powiedział, że wykorzystany zostanie sonar o bardzo wysokiej rozdzielczości, który jest w stanie badać jednocześnie duże przestrzenie pod wodą.

Poszukiwacze z OSISKO swoje badania zamierzają oprzeć na „historycznych informacjach”, które pozwolą zawęzić obszar poszukiwania samolotów. Przeprowadzono też wywiady z byłymi pracownikami Avro oraz studiami nad „modelowaniem balistycznych trajektorii i danych lotu”.

- Powstawanie myśliwca Arrow, to jednocześnie historia wielu ludzi, którzy zostali zwolnieni z pracy, gdy program anulowano – mówi Burzynski.

Program odnalezienia zatopionych samolotów realizowany jest przy współpracy Canada Aviation Museum, Royal Canadian Air Force, Canadian Conservation Institute i OEX Group.