Awaria na kanadyjskim niebie

Kanada Top News lip 16, 2017 at 6:00 am
Centrum Nav Canada

Centrum Nav Canada

Przez pewien czas część kontroli lotów nad Kanadą nie działała. Były opóźnienia startów i lądowań.

Organizacja odpowiedzialna za kontrolę ruchu lotniczego w kanadyjskiej przestrzeni powietrznej twierdzi, że gwałtowna burza, jaka przeszła nad Ottawą spowodowała awarię automatycznego systemu planowania lotów.

Szef Nav Canada, Neil R. Wilson powiedział w oświadczeniu wydanym w sobotę wieczorem, że woda zalała jedno z centrów, które obsługuje loty i konieczna była ewakuacja personelu do pobliskiego obiektu, w którym znajdują się systemy rezerwowe.

System ponownie zaczął działać o godzinie 15:30, ale z powodu awarii opóźnieniu uległy starty i lądowania wielu samolotów.

aalot- Bezpieczeństwo nie zostało naruszone – stwierdził Wilson.

Wcześniej w sobotę służba żeglugi powietrznej zakomunikowała, że ma problem z systemem planowania lotów i że można się spodziewać opóźnień, szczególnie w przypadku lotów międzynarodowych.

- Kontrolerzy ruchu lotniczego byli w stanie widzieć na radarach i rozmawiać z pilotami samolotów – podkreślił Ron Singer, rzecznik Nav Canada – Różnica w postępowaniu polegała na tym, że plany lotu, które normalnie są wprowadzane do systemu automatycznie, musiały być wprowadzane manualnie, co spowodowało spore opóźnienia.

Singer wyjaśnił, że awaria systemu dotknęła najbardziej północnoatlantyckiej przestrzeni powietrznej, a więc lotów z Kanady do Europy.

Rzecznik biura Greater Toronto Airports Authority, które nadzoruje lotnisko Pearsona powiedział, że lotniskowe operacje są prowadzone sprawnie.