Zorza polarna na wyciągnięcie ręki

Lokalnie Series Top News lip 16, 2017 at 12:30 pm

aazorza3

Dzisiejszej nocy w południowym Ontario będzie można zobaczyć zorzę polarną.

Nie tylko zresztą w południowym Ontario, ale na terenie większej części Kanady. Wszystko to z powodu zjawiska zwanego Aurora Borealis, który jest wynikiem niezwykle dużego wiru olbrzymiej ilości plazmy i pola magnetycznego, które powstały na skutek eksplozji na koronie Słońca, a które zderzyły się z ziemskim polem magnetycznym.

Zgodnie z prognozami amerykańskich naukowców z U.S. National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) to dość rzadkie zjawisko słoneczne może sprawić, że zorza polarna będzie widziana nawet w stanie New England.

Tak więc mamy rzadką okazję, bez podróży na daleką północ podziwiać zorzę polarną właśnie dzisiejszej nocy. Mieszkańcy miast muszą wyjechać poza ich teren, tam, gdzie światła miasta nie docierają. Jakiekolwiek zanieczyszczenie powietrza lub właśnie światła miejskie mogą zagłuszyć światła zorzy. Dobrze jest też wejść na jakieś wzniesienie. Dzięki temu będziemy mieć lepszy widok. Niestety jeżeli niebo będzie zachmurzone, zorza nie będzie dostrzegalna.

Na stronie NOAA jest zamieszczona mapka, która może każdemu pomóc ustalić czas, kiedy najlepiej będą w danym miejscu widoczna zorza.

Jeszcze dokładniejsze prognozy można znaleźć dla danej lokalizacji dzięki kalkulatorom zamieszczonym w Internecie na stronie timeanddate.com.

aazoreza