Oskarżona po wieki wieków

Lokalnie Top News lip 17, 2017 at 10:00 am
Melissa Lopez i jej córka Elianna

Melissa Lopez i jej córka Elianna

- Zostałam naznaczona, choć jestem niewinna – mówi matka, Melissa Lopez.

Mieszkanka Whitby była zmartwiona, gdy po wizycie u nowego dentysty dowiedziała się, że jej córka Elianna ma aż dziesięć dziur w zębach, w których trzeba wstawić plomby. Dentysta poinformował ją przy tym, że koszt leczenia dziewczynki wyniesie kilka tysięcy dolarów. Ponieważ rodzina nie ma ubezpieczenia dentystycznego, pani Lobez zdecydowała się uzyskać opinię innego lekarza.

Drugi stomatolog, którego odwiedziła stwierdził, że wyleczy zęby Elianny za znacznie mniejszą sumę pieniędzy. Dlatego matka zdecydowała się, że skorzysta z jego usług. Nie powiadomiła przy tym poprzedniego dentysty o tym, że zmieniła gabinet.

W czerwcu zaskoczona matka odebrała telefon z Children Aid Society (CAS), że jest oskarżona o poważne zaniedbywanie zdrowia dziecka. O fakcie tym CAS poinformował dentysta, z którego usług zrezygnowała.

- Nie mogłam w to uwierzyć – mówi Lopez w rozmowie z dziennikarzem CBC – Jako matka jestem duma z tego jak wychowuję trójkę swoich dzieci. Są zdrowe, szczęśliwe, dobrze się uczą i mają dużo przyjaciół.

Pani Lopez nie rozumie, dlaczego dentysta oskarżył ją o złą opiekę nad dzieckiem bez znajomości wszystkich faktów i nie próbował skontaktować się, nim złożył ten raport.

- W przeszłości zmienialiśmy gabinety dentystyczne i nigdy nie powiadamialiśmy o tym fakcie dentystów, z których usług zrezygnowaliśmy. Nie mamy takiego obowiązku – mówi.

Po przedstawieniu dowodów, że jej córka jest w dobrych rękach CAS zrezygnowało z przeprowadzania dochodzenia i zamknęło sprawę.

Ale nie do końca.

Okazuje się, że akta jej sprawy pozostaną w archiwach Children Aid Society na zawsze.

- Zawsze będę tam za 10, 15, 20 lat, aż do śmierci, a nawet po niej – mówi – Zostałam naznaczona na czerwono, choć nie było ku temu żadnych powodów.

Według Royal College of Dental Surgeons of Ontario (RCDSO) dentysta miał obowiązek powiadomić CAS o tym, że nie zgłosiła się z córką na leczenie zębów.

- W myśl ustawy Child and Family Services Act każdy lekarz w Ontario ma obowiązek zgłaszać podejrzenie o zaniedbywanie prawidłowej opieki nad dziećmi – mówi Kevin March, dyrektor ds. komunikacji w RCDS – Ustawa o ochronie zdrowia dzieci zobowiązuje lekarzy do informowania o takich przypadkach.

Marsh tłumaczy, że dentysta nie miał innego wyjścia. Działał zgodnie z prawem, a gdyby sprawy nie zgłosił, mógłby zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej za zaniedbanie swoich obowiązków.

Definicja tego, co stanowi podejrzenie zaniedbania opieki nad dzieckiem są „bardzo szerokie”, co w praktyce oznacza, że to od odczuć poszczególnych lekarzy zależy, czy sprawa zostanie zgłoszona, czy też nie.

- Nie trzeba mieć dowodów, że rodzice zaniedbują dziecko. Wystarczają tylko uzasadnione podejrzenia – wyjaśnia March.

Children Aid Society odmawia wydania lub zniszczenia akt sprawy pani Lopez i jej córki mimo to, że Lopez udowodniła, że nie było żadnych nadużyć i że raport złożony przez dentystę był całkowicie nieuzasadniony.

Andrea Maenza, koordynator ds. komunikacji CAS mówi, że zgodnie z ustawą Child and Family Services Act wszystkie rejestry organizacji muszą pozostać w archiwum w celach „rozliczalności”.

Maenza podreśla, że nie musi mieć to negatywnych konsekwencji, ponieważ wszystkie informacje dotyczące sprawy są uwzględnione i jest też uzasadnienie, dlaczego sprawa została zamknięta i odłożona do archiwum.

- Każda osoba może poprosić o kopię tych dokumentów, aby dokładnie znać ich treść – mówi.

Pani Lopez nie zgadza się z takim stanowiskiem. Uważa bowiem, że w ogóle nie było sprawy, a zgłoszenie dentysty nie miało żadnego uzasadnienia.

- Byłabym szczęśliwa, gdyby usunęli tę teczkę, bo nie ma żadnego powodu, aby w ogóle powstała – mówi Lopez.