Nie żyje reżyser, który rozpoczął modę na zombie

Kanada Top News lip 19, 2017 at 4:30 pm
George A. Romero

George A. Romero

W wieku 77 lat zmarł George A. Romero, którego klasyczny już film z 1968 roku “Night of Living Dead” dał początek całemu gatunkowi filmów o zombie. 

Jak poinformowała jego rodzina Romero zmarł “po krótkiej, ale zaciętej walce z rakiem płuc”.

“Noc żywych trupów” (Night of the Living Dead), którego Romero był nie tylko reżyserem, ale i współautorem scenariusza, zrealizował za zaledwie 114 tys. dolarów, ale film przyniósł dochód w wysokości 30 milionów. Sam Romero wystąpił w nim w małej rólce reportera prasowego. Czarno-biały film opowiadający o ataku kanibalistycznych ożywionych trupów (zombies) na ludzi, którzy schronili się w stojącym na uboczu domu w Pensylwanii, początkowo krytykowano za zbyt przerażający i drastyczny. Cieszył się jednak takim powodzeniem, że wkrótce powstało pięć kontynuacji i dwie nowe wersje.

“Night of the Living Dead” to klasyk filmów zombie

“Night of the Living Dead” to klasyk filmów zombie

W 1999 r. Biblioteka Kongresu USA włączyła film Romero do Narodowego Rejestru Filmowego, którym znajdują się największe arcydzieła kinematografii.

Romero pobił swój własny sukces kasowy filmem z 1978 r. “Świt żywych trupów” (Dawn of the Dead), który zarobił ponad 40 mln dolarów. Reżyser doczekał się licznych naśladowców, którzy przestrzegali pewnych ustalonych przez niego reguł gatunku. Filmy o “żywych trupach” stały się zjawiskiem socjologicznym i były analizowane przez naukowców. Wskazywano, że zombie byli nie tylko kanibalami, ale odzwierciedlali różne patologie społeczne, takie jak konformizm, rasizm, subkultura centrów handlowych a nawet militaryzm i różnice klasowe.

Romero urodził się w Nowym Jorku w rodzinie imigrantów z Kuby i Litwy. Wiele lat przemieszkał jednak w Toronto, Kanadę uważając za drugą ojczyznę. Tu zresztą kręcił swoje kolejne filmy. Obywatelstwo kanadyjskie otrzymał w roku 2009.

Ojciec “kina zombie” George A Romero na planie “Day of the Dead”

Ojciec “kina zombie” George A Romero na planie “Day of the Dead”