Cena energii w Toronto 2 razy wyższa niż w Edmonton

Lokalnie Top News lip 20, 2017 at 10:06 am

aaelektrycznosc

Pomiędzy rokiem 2010 a 2016 wzrost ceny elektryczności w Toronto był ponad dwukrotnie większy od średniej krajowej.

Badania przeprowadzone przez think-tank Fraser Institute wykorzystujące dane zebrane przez Stetistics Canada wskazują, że cena energii w latach 2008 – 2016 wzrosła w Ontario o 71%, podczas gdy w pozostałej części Kanady jedynie o 34%. Według badania miesięczne rachunki za energię elektryczną w największych miastach kanadyjskich wzrosły średnio o 37,68 dolarów w okresie od 2010 do 2016. W tym samym przedziale czasowym średni rachunek za energię elektryczną w Toronto wzrósł o 77,09 dolarów, a w Ottawie o $66,96.

W badaniu stwierdzono, że średni miesięczny rachunek za prąd dla klientów indywidualnych w Toronto wynosi 201 dolarów i 183 w Ottawie, podczas gdy w reszcie głównych miast kanadyjskich sięga on 141 dolarów. Na przykład w Calgary i Edmonton średni miesięczny rachunek opiewał na 109 dolarów, a w Vancouver na 114 dolarów.

Warto zwrócić uwagę, że tylko w latach 2015-2016 mieszkańcy Ontario doświadczyli 15% wzrost cen energii elektrycznej.

- Energia elektryczne jest niezbędna w życiu współczesnych ludzi, a jej wysokie ceny w Ontario stanowią poważne obciążenie dla wielu rodzin, które po opłaceniu rachunków za elektryczność mają znacznie mniej pieniędzy na inne ważne priorytety – mówi Kenneth Green, współautor raportu przygotowanego przez Fraser Institute, dyrektor badań ds. zasobów energii i zasobów naturalnych.

Wcześniej, w tym roku pod wpływem niezwykle ostrej krytyki ze strony społeczeństwa, rząd Ontario zdecydował o 8% rabacie za energię elektryczną od 1 stycznia tego roku, a dalsze 17 procent obniżki ceny wprowadzono w maju.

Choć te decyzje obniżą stawki za energię elektryczną w ciągu najbliższych 10 lat, to w następnej dekadzie maja one znacznie wzrosnąć za sprawą opłaty za „czystą energię”.

- Plan rządu Ontario w sprawie redukcji kosztów energii elektrycznej w perspektywie krótkoterminowej ulży konsumentom, ale odbywa się to kosztem przyszłych podatników i konsumentów – mówi Kenneth Green – W perspektywie długoterminowej rząd Ontario nastawiony jest na podwyższenie kosztów energii, a nie na ich redukcję.

Specjaliści za taką sytuację obwiniają ideologiczne nastawienie liberalnego rządu prowincji, który bez względu na koszty na siłę forsuje „zieloną energię” pozyskiwaną ze źródeł odnawialnych, która jest znacznie mniej efektywna, znacznie droższa kosztem rozbudowy tradycyjnej energetyki, tańszej i sprawniejszej.