Emanuel Czyżo – matematyk, społecznik, bloger

Odeszli ostatnio Polacy w Kanadzie Top News lip 21, 2017 at 4:16 pm

zz czyzo115 lipca w wieku 74 lat zmarł w Toronto Emanuel Czyżo – informatyk i matematyk, znany współpracownik prasy polonijnej, społecznik, bloger.  Wielki patriota ceniony w wielu środowiskach polonijnych. 

Urodził się 2 czerwca 1943 roku w Wyszkowie. W 1965 roku ukończył Wydział Matematyki i Fizyki UW ale jeszcze jako student w roku 1964 podjął pracę w nowo tworzonym, pierwszym Ośrodku Obliczeniowym UW o nazwie Zakład Obliczeń Numerycznych. W roku 1974 uzyskał tytuł doktora nauk matematycznych. Od 1986 roku adiunkt w Instytucie Informatyki UW. Członek Rady Zakładowej, a następnie Prezydium RZ ZNP przy Uniwersytecie Warszawskim.

Od września 1986 roku do marca 1988 przebywał wraz z rodziną w Rzymie, skąd emigrował do Kanady, gdzie podjął pracę jako informatyk i matematyk.

Interesował się medycyną naturalną. Wspólnie z dr. Józefem Kropem organizował cykl spotkań pt. “By ZDROWYM być”, poświęconych medycynie naturalnej.  Autor cyklu opracowań monotematycznych “By ZDROWYM być”. W prasie polonijnej, m.in. w “Gońcu” i “Kurierze Polskim” pisał na temat edukacji, religii, życia Kościoła i spraw polskich. Prowadził blog na stronie www.eczyzo.com.

Członek Oddziału Rycerzy Kolumba im. Kardynała Wyszyńskiego w Toronto. Organizator corocznych wystaw pt. “Dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia” w kościele św. Kazimierza w Toronto.

Pogrzeb odbył się 20 lipca w All Saints Roman Catholic Church i na Assumption Cemetery.

zz Czyzo Emanuel

zz czyzo3

zz czyzo4