Wbrew intencjom premiera cmentarz muzułmański nie powstanie

Kanada Top News lip 22, 2017 at 4:00 pm

zz wbrewPo głosowaniu mieszkańców przedmieścia Saint-Apollinaire pod Quebec City odrzucono projekt budowy cmentarza muzułmańskiego na tym terenie. Skrytykował tą decyzję premier prowincji.

Pomysł utworzenia cmentarza zrodził się po styczniowej strzelaninie w meczecie w Quebec City, w której zginęło 6 osób. Spotkał się on jednak z tak silną opozycją, że władze miasta zdecydowały się rozpisać referendum. Projekt ostatecznie upadł, choć różnica głosów była niewielka – 19:16. Posesja, na której przewidziano cmentarz, należy do domu pogrzebowego i znajduje się w słabo zaludnionej części miasta, dlatego bardzo niewiele osób – 49 – miało prawo wyrażania głosu.

Oponenci cmentarza twierdzili, że muzułmanów można przecież grzebać na istniejących cmentarzach, w sekcjach islamskich.

Premier Quebeku wyraził swój zawód

Premier Quebeku wyraził swój zawód

Z kolei premier Quebeku, Philippe Couillard wyraził swój zawód.

Zapowiedział on, że prowincja będzie musiała się teraz włączyć w sprawę i pomyśleć nad rozwiązaniem. Couillard stwierdził, że muzułmanom z Quebec City i okolic należy się miejsce, w którym mogliby grzebać swoich zmarłych. Dodał, że wynik referendum szkodzi wizerunkowi prowincji, jednocześnie zapewniając, ze nie jest reprezentatywny dla całego Quebeku. Wcześniej rząd prowincji był krytykowany za brak udziału w kampanii przedreferendalnej.

Pomysł utworzenia cmentarza zrodził się po styczniowej strzelaninie w meczecie w Quebec City, w której zginęło 6 osób. Spotkał się jednak z silną opozycją, więc władze miasta zdecydowały o rozpisaniu referendum.

Imam Hassan Guillet: -  Fiasko głosowania w Saint-Apollinaire jest wynikiem niezrozumienia i islamofobii

Imam Hassan Guillet: – Fiasko głosowania w Saint-Apollinaire jest wynikiem niezrozumienia i islamofobii

Muzułmanie z Quebeku natychmiast zareagowali na wynik głosowania, domagali się anulowania go i przeprowadzenia ponownie. Dziwili się, dlaczego tak mała grupa ludzi może decydować o projekcie, na którym skorzystałyby tysiące osób.

Imam Hassan Guillet powiedział w rozmowie z “National Observer”, że fiasko głosowania w Saint-Apollinaire jest wynikiem niezrozumienia i islamofobii. – Wśród ludzi jest wielu islamofobów. Dobry muzułmanin to dla nich martwy muzułmanin. Ale spoczywać w spokoju też im nie pozwolą - powiedział imam.

Burmistrz Saint-Apollinaire, który popierał projekt powstania cmentarza, mówi, że na razie sprawa jest zamknięta.