Jego bracia byli niewolnikami, on stał się wolnym człowiekiem

Lokalnie Top News lip 23, 2017 at 10:00 am
Albert Jackson

Albert Jackson

Pierwszy czarnoskóry kanadyjski listonosz ma swój skromny pomnik.

Pomnikiem tym jest tablica pamiątkowa poświęcona Albertowi Jacksonowi, który 125 lat temu podjął pracę listonosza na kanadyjskiej poczcie.

Dwa lata temu czarnoskóra społeczność Toronto, w porozumieniu z potomkami Jacskona postanowiła uhonorować go trwałym elementem, który byłby obecny w architekturze miasta. Zdecydowano się na ufundowanie tablicy, która stanęła przed starym Urzędem Pocztowym, w którym Jackosn odbierał listy do roznoszenia, zlokalizowanym w pobliżu Victoria Street i Lombard Street.

O trudnych początkach czarnoskórego listonosza świadczy fakt, że w pierwszym dniu jego pracy żaden z listonoszy nie chciał podjąć się szkolenia nowego kolegi.

Jackson urodził się w stanie Delaware w latach 50. XIX wieku. Jego dwaj najstarsi bracia zostali sprzedani jako niewolnicy. Matka, Anna Maria, uciekła ze Stanów Zjednoczonych do Kanady z siedmiorgiem dzieci. Albert był najmłodszym z nich.

 Shawne Jackson-Troiano

Shawne Jackson-Troiano

Według pra-prawnuczki Jacskona, Shawne Jackson-Troiano, uciekinierzy znaleźli schronienie i pomoc w domu Lucie i Thorhton Blackburn, gdzie mieszkali, dopóki rodzina Jacksonów nie stanęła na nogi i nie mogła sobie kupić własnego domu.

- Nie mogę sobie wyobrazić, do moja pra-prababcia przeszła w swoim życiu, jakie ciążyły na niej obowiązki z siedmiorgiem dzieci na wychowaniu, gdy zdecydowała się na ucieczkę do Kanady. Wiedziała, że chce wolności dla swojej rodziny – powiedziała Jackson-Troiano.

Albert pracował w urzędzie pocztowym przez 36 lat, aż do śmierci w 1918 roku. Jego żyjący krewni ze wstydem przyznają, że do niedawna niewiele wiedzieli o osiągnięciach swojego przodka.

Dopiero badania historyków z Heritage Canada pod patronatem Ministerstwa Obywatelstwa i Wielokulturowości odkryły niezwykłe życie i osiągnięcia Alberta Jacksona.

aajackson2- Żałuję, że tata już nie może zobaczyć tej uroczystości, bo był bardzo podobny do Alberta, wyglądał jak on – stwierdziła pra-prawnuczka czarnoskórego listonosza.

W uroczystości uczestniczył jedyny żyjący wnuk Alberta Jacksona, Lawrence.

- Trudno mi mówić, bo ze wzruszenia ściska mnie w gardle – powiedział do uczestników uroczystości – Życie mojego dziadka jest świadectwem tego, że wytrwałość i upór w dążeniu do celu opłaci się.

Odsłonięta właśnie tablica pamiątkowa nie jest jedynym świadectwem i pamiątką po pierwszym czarnoskórym listonoszu w Kanadzie.

W Marcu 2013 roku związek zawodowy Canadian Union of Postal Workers wydał plakat z rodziną Jacksona. W lipcu tego samego roku ulica, przy której stał dom listonosza w Harbord Village została nazwana Albert Jackson Lane. Wydano też książkę poświęconą jego życiu.