Polskie zespoły ludowe z Kanady na występach w Rzeszowie

Polacy w Kanadzie Top News lip 23, 2017 at 12:26 pm

zz rzeszow5Barwny korowód z udziałem około tysiąca przedstawicieli Polonii z pięciu kontynentów, ubranych w stroje ludowe, zainaugurował w Rzeszowie XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Impreza potrwa do 25 lipca. Jest na niej kilka zespołów z Kanady.

Przyjechały zespoły, które obchodzą w tym roku |okrągłe” jubileusze działalności: Iskry z Kanady - 50-lecie, Tatry z Kanady - 45-lecie, Lechowia oraz Polanie z Kanady - 40-lecie, a także Polonia z Niemiec - 30-lecie.

W paradzie, która przeszła ulicami centrum Rzeszowa, wzięło udział w sumie 37 grup uczestniczących w festiwalu. Na rynku uczestnicy festiwalu zostali powitani przez władze miasta i odebrali symboliczne klucze do Rzeszowa.

zz rzeszow4

Wieczorem na Rynku odbył się koncert powitalny, z udziałem polsko-ukraińskiego zespołu Dagadana wraz z gośćmi, który w programie ma tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski, ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, przeplatane jazzem, elektroniką, a także utwór nagrany po chińsku. Koncert poprzedził występ rzeszowskiej grupy Old Rzech Jazz Band.

zz rzeszow

Przez następne dwa dni, w sobotę i niedzielę, zespoły polonijne występowały na rzeszowskim rynku, na scenie w Millenium Hall oraz w 35 innych miejscowościach regionu podkarpackiego, gdzie prezentowały polskie tańce.

W poniedziałek przewidziano koncert “Folklor narodów świata”, a we wtorek – koncert galowy, który zakończy imprezę. Wzorem minionych lat będzie to widowisko „Karczma na Podzamczu”, w którym wystąpią niemal wszystkie zespoły biorące udział w festiwalu. Oba koncerty odbędą się w hali widowiskowej Podpromie.

zz rzeszow2

Festiwal odbywa się w Rzeszowie od 1969 roku, co trzy lata, tradycyjnie w pierwszym wakacyjnym miesiącu. Jest jedną z największych tego typu imprez na świecie i – jak mówią organizatorzy – wyróżniającą się wśród innych zarówno liczbą uczestników, jak i przede wszystkim formułą artystyczną, która umożliwia wszystkim zespołom wspólne, podczas jednego koncertu, zaprezentowanie się publiczności. Wspólny występ pozwala też zintegrować się uczestnikom i poznać wzajemnie, a także poznawać kulturę kraju przodków.

W tym roku do stolicy Podkarpacia przyjechało łącznie około 1,1 tys. przedstawicieli Polonii i Polaków z 14 krajów świata. Są to zarówno członkowie zespołów, jak i osoby towarzyszące. Przybyli oni aż z pięciu kontynentów (Australii, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji i Europy). Najliczniej - jak zwykle - reprezentowana jest Polonia z USA – 8 zespołów, i Kanady – 9 grup.

zz rzeszow6

Najdłużej trwała podróż do Rzeszowa zespołu Korale z Rosji. Jego członkowie przez pięć dni musieli przebyć pociągiem ponad sześć tysięcy kilometrów, aby dotrzeć na festiwal z syberyjskiego miasta Krasnojarsk.

Wśród zespołów są takie, które po raz pierwszy biorą udział w ŚFPZF: Kukułeczka z Australii, Perła z Litwy, Lasowiacy ze Szwajcarii, Ojczyzna z Baltimore w USA i Rodacy z Hamtramck w USA. Są też weterani festiwalowi: czeska Olza z Cieszyna, która w festiwalu uczestniczy 14. raz, Wesoły Lud z Chicago – 11. raz i Wilia z Litwy – po raz 10.

Najmłodszy czynny uczestnik tegorocznego festiwalu ma 16 lat, najstarsza osoba goszcząca w Rzeszowie w ramach imprezy – 89 lat.

zz rzeszow7

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska przy współudziale finansowym Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Rzeszowa. Festiwal dofinansowany został też ze środków ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego oraz Senatu RP. Patronatem honorowym imprezę objął prezydent Andrzej Duda.

Pierwsze spotkanie Polonii odbyło się w 1969 roku. Uczestniczyło w nim 13 zespołów. Polonusi zza wschodniej granicy w imprezie wzięli udział dopiero w VIII edycji w 1989 roku.

W dotychczasowych 16 festiwalach wzięło udział, przynajmniej raz, prawie 200 zespołów z 23 krajów i 4 kontynentów. W ciągu minionych lat odnotowano w Rzeszowie ponad 17 tys. odwiedzin członków zespołów i gości polonijnych.

Olbrzymie zainteresowanie uczestnictwem w imprezie sprawiło, że w 1992 r. wyłączono z niej dzieci, dla których od tamtego czasu, organizowany jest odrębny festiwal w Iwoniczu Zdroju, odbywający się rok po “dorosłej” imprezie.