Biznesmeni do rządu: obniżcie podatki, inaczej nie damy rady

Lokalnie Top News lip 24, 2017 at 10:00 am
Premier Kathleen Wynne. Konferencja prasowa w miejscowości Kanata.

Premier Kathleen Wynne. Konferencja prasowa w miejscowości Kanata.

Ontaryjscy przedsiębiorcy domagają się obniżenia podatków w związku z podniesieniem płacy minimalnej.

Koalicja biznesmenów zrzeszonych w organizacji pod nazwą Keep Ontario Working domaga się od rządu ułatwień i pewnej rekompensaty z tytułu zwiększenia obowiązkowej płacy minimalnej do 15 dolarów za godzinę.

Plan przedstawiony przez rząd, który jeszcze nie został uchwalony w ontaryjskim parlamencie, zakłada podniesienie stawki minimalnej z obecnej, wynoszącej $11,40 za godzinę do $14 od 1 stycznia 2018 roku, a następnie do $15 za godzinę od początku roku 2019.

Ashley Challinor

Ashley Challinor

, dyrektor z Ontario Chamber of Commerce mówi, że biznesmeni oczekują redukcji podatków, które mają zrekompensować tak znaczną podwyżkę płac.

- Prowadzimy rozmowy z rządem o zmianach w większości dla małych firm, które mogłyby nie sprostać tak znacznym obciążeniom – mówi Challinor – Rozmowy dotyczą obniżenia podatku dochodowego od osób prawnych, dostosowania niewielkiego odliczenia podatku od działalności gospodarczej, potencjalnej zmiany w podatku od pracy.

Premier Ontario, Kathleen Wynne nie wyklucza cięć podatkowych.

- Będziemy współpracować z firmami, zwłaszcza z małymi przedsiębiorstwami, aby upewnić się, że robimy wszystko, aby im pomóc. Jakie powstaną mechanizmy i po jakie rozwiązania sięgniemy za wcześnie mówić – stwierdziła pani premier podczas konferencji prasowej w miejscowości Kanata.

Podwyżka płacy minimalnej jest częścią reform zawartych w proponowanej ustawie po nazwą, Fair Workplace, Better Jobs Act. Propozycje obejmują również:

zwiększenie uprawnień urlopowych dla pracowników, którzy pozostają w firmie przez pięć lat

10 wolnych od pracy dni na osobiste potrzeby pracowników, w tym co najmniej dwa dni mają być płatne

równe wynagrodzenie za pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy wykonujących takie same zadania jak pracownik pełnoetatowy

obowiązkowa zapłata trzech godzin wynagrodzenia pracownikowi, którego praca została anulowana na mniej niż 48 godzin przed jej podjęciem.

Ze swej strony przedsiębiorcy podkreślają, że proponowana 32-procentowa podwyżka w płacy minimalnej nie tylko zwiększy koszty wynagrodzeń, ale również przyczyni się do zwiększenia składek na ubezpieczenie od bezrobocia (Employment Insurance), emerytalnego (Canada Pension Plan) oraz zdrowotnego (Ontario’s Employer Health Tax).