Ma 24 żony i 145 dzieci. Najbliższe 5 lat może spędzić w więzieniu

Kanada Series Top News lip 24, 2017 at 12:30 pm
Blackmore jest byłym biskupem odłamu mormońskiej sekty

Blackmore jest byłym biskupem odłamu mormońskiej sekty

Wkrótce zapadnie długo oczekiwany werdykt w głośnej sprawie dwóch religijnych liderów w procesie w sprawie poligamii. Winston Blackmore oskarżony jest o posiadanie 24 żon, a jego były szwagier, James Oler – czterech.

Obaj mężczyźni są byłymi biskupami Fundamentalistycznego Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (FLDS). Proces ma przetestować granice wolności religijnej w Kanadzie. Poligamia jest tu bowiem nielegalna.

Prawnik Blackmore’a twierdził, że penalizowanie poligamii narusza wolność religijną jego klienta. Obu mężczyznom grozi pięć lat więzienia.

Ich proces odbywał się w sądzie w Kolumbii Brytyjskiej. Obaj mężczyźni są z Bountiful w południowo-wschodniej części regionu i należą do liczącej 1500 osób wspólnoty religijnej założonej jeszcze w 1946 roku.

Mieszkańcy tego miasta są odłamem sekty mormonów – fundamentalistycznego FLDS i od ponad 70 lat uprawiają poligamię.

Blackmore, który ma w sumie 145 dzieci, został ekskomunikowany z FLDS w 2002 roku i zastąpił go Oler. Sekta ma oddziały w Stanach Zjednoczonych, w tym w stanie Kolorado, Arizonie oraz w Hildale w stanie Utah. Łącznie tworzy ją około 10 tysięcy osób.

FLDS oddzielił od głównego Kościoła Mormona ponad sto lat temu, kiedy ten zakazał praktykowania poligamii. Amerykański przywódca FLDS, Warren Jeffs, został skazany na karę więzienia w 2011 roku przez sąd w Teksasie za napaść seksualną na nieletnie, które wziął za żonę.