Naziemne turbulencje na lotnisku Pearsona

Lokalnie Series Top News lip 26, 2017 at 10:00 am
Strajk może spowodować poważne opóźnienia a nawet odwołania lotów - ostrzegaja związkowcy.

Strajk może spowodować poważne opóźnienia a nawet odwołania lotów – ostrzegają związkowcy.

Naziemni pracownicy lotniska Pearsona w Toronto zajmujący się bagażem zapowiadają strajk.

Związek zawodowy Teamster Canada Local 419, który reprezentuje bagażowych oraz osoby sprzątające kabiny samolotów oraz wykonujące inne prace podczas naziemnej obsługi samolotów negocjuje warunki pracy z firmą Swissport Canada mającą pieczę nad tymi pracami, a zatrudniającą przeszło 700 pracowników. Stroną rozmów jest też Greater Toronto Airport Authority.

Rzecznik związkowców Christopher Monette stwierdził, że będzie przekonywał członków związku do głosowania za odrzuceniem finalnej oferty Swissport i dodał, że ma świadomość, że strajk spowoduje duże problemy dla 30 linii lotniczych obsługiwanych przez firmę takich jak Sunwing, Air Transat i wielu innych.

- Mówimy o poważnych opóźnieniach, a nawet o możliwościach odwołania lotów. Musimy pamiętać, że Swissport obsługuje bagaże pasażerów i cały szereg innych operacji naziemnych – powiedział Monette.

aastrajkRzecznik związkowców skrytykował ostatnie posunięcie firmy Swissport, która zatrudniła „setki zupełnie nowych, niedoświadczonych i słabo przeszkolonych pracowników tymczasowych”. Uważa, że jest to manewr, który ma na celu kontynuowanie operacji w czasie trwania strajku i ma umożliwić „nacisk na związek zawodowy podczas negocjacji”.

Pierre Payette, wiceprezes Swissport Canada twierdzi, że pracownicy tymczasowi zostali zatrudnieni w celu wsparcia letniego szczytu w ruchu pasażerskim na lotnisku. Dodał, że wciąż ma nadzieję, że pracownicy nie posłuchają sugestii władz związkowych i zagłosują za przyjęciem oferty jaką przedłożyło kierownictwo firmy.

- Jesteśmy rozczarowani, że Teamster Canada Local 419 chce wywołać strajk. Wciąż mamy nadzieję, że pracownicy zagłosują za kontynuacją pracy, ponieważ nasza oferta jest uczciwa dla wszystkich stron, gwarantująca rentowność Swissport na niezwykle konkurencyjnym rynku – powiedział Payette.

- Wszystko czego chcemy, to sprawiedliwa umowa. Nikt nie lubi strajku, ale stanowisko Swissport zmusza nas do podjęcia protestu – odpowiada Monette.

Związek wystosował ostrzeżenie strajkowe i będzie miał prawo rozpocząć legalny strajk w czwartek od godziny 21:30.

Tymczasem kierownictwo Greater Toronto Airports Authority twierdzi, że jest przygotowane na ewentualne zakłócenia, które może wywołać strajk. Na wszelki jednak wypadek radzi pasażerom, aby skonsultowali się przed podróżą z liniami lotniczymi, które będą dysponowały aktualnymi informacjami na temat lotów swoich samolotów.