Uroki prowincji

Gdzie na weekend lip 27, 2017 at 1:23 pm

Flock of sheep, New Zealand, Pacific

Tak, jak cenię poezję Andrzeja Bursy, tak nigdy nie mogłam zgodzić się z wersem zamykającym po trzykroć jego wiersz „Sobota” – „mam w d* małe miasteczka…” Nie mam. Małe miasteczka są urocze.

Postraszyło pierwszym śniegiem w okolicach Muskoka. Nadchodzący weekend to prawdopodobnie ostatni moment, by zatopić się w jesiennym uroku małych miasteczek. Właśnie teraz, gdy ucichł już turystyczny gwar, opustoszały restauracje na przystaniach, a świat powoli chyli się ku zimowej hibernacji.

GRAVENHURST
Niewielkie miasteczko nazywane „Bramą do Muskoki”, tętniące sezonowym życiem domków letniskowych (tak, tak – „kotydży” :-). Urokliwa marina, piękno kanadyjskiego pejzażu, klimatyczne centrum pełne małych galeri, sklepów i restauracji, ulokowane wzdłuż promenady Muskoka Whraf. Warto zajrzeć do Muzeum Łodzi i Dziedzictwa Kulturowego (Muskoka Boat and Heritage Museum), mogącego pochwalić się jedyną w Ameryce Północnej wystawą ponad dwudziestu wciąż działąjących antycznych łodzi, wyeksponowanych w naturalnym środowisku – na wodzie. Dowiecie się tu także sporo o historii statków parowych, drewnianych łajb i luksusowych hoteli, które ukształtowały charakter miasta. Na piętrze znajduje się specjalna, nowoczesna strefa edukacji i rozrywki dla rodzin z ciekawymi tajników nauki dziećmi (KidsZone). Atrakcje to m.in.: piaskowe matryce (3d Augmented REality Sand Table) – nowoczesna technologia umożliwiająca przesuwanie piaszczystych łach, ich wpływ na ruchy wody, erozję i ogólne kształtowenie się terenu, kreatywne centrum LEGO, strefa budowlana drewnianych klocków KEVA, gdy planszowe i filmy, piracka nauka wiązania węzłów, tworzenie repliki starodawnego parowca, symulator lądowania na wodzie (float plane) czy interaktywne zwierciadła wodne. Wstęp: Dorośli $11, seniorzy $9, studenci: $8, dzieci $6.50 (do 2 roku życia bezpłatnie), bilet rodzinny: $25. Godziny otwarcia: środa – sobota 10 am – 4 pm, niedziela: 11 am – 4 pm (poniedziałek i wtorek nieczynne). 5 listopada między 10 am – 12 pm warsztaty robienia krówek (fudge) dla dzieci (4-10 lat). Opłata $5. Rejestracja i informacje: 705 687 2115. Tego samego dnia w Gravenhurst przy 200 Industrial Dr, między 10 am – 3 pm, odbywa się także wyprzedaż bożonarodzeniowego rękodzieła. Dla aktywnych ścieżki rowerowe i dziewięć łatwych tras spacerowych w malowniczych okolicach miasteczka. Mapy dostępne na: http://www.gravenhurst.ca/en/discoverus/trails.asp lub w Centrum Informacji Turystycznej (w samym centrum przy 275 Muskoka Rd S). Na popołudniowe piwo zaprasza lokalny mikro-browarw Sawdust City Brewing Company.

gravenhurst

ST. JACOB’S
O St. Jacob’s słyszeli wszyscy amatorzy świeżych, organicznych owoców i warzyw, serów, miodów i syropu klonowego, ale większość wycieczkę w tamte strony ma „zaplanowaną” i odłożoną na przyszłość. Miasteczko słynie przede wszystkim z targu rolnego, otwartego przez cały rok w czwartki i soboty od 7 am do 3:30 pm. Warto wstać przed świtem i ruszyć w drogę, bo St. Jacob’s to miejsce, które oferuje znacznie więcej niż dorodna marchew i soczyste jabłka. Przede wszystkim to miejsce ideane, by bliżej poznać historie i tradycje Mennonitów. Odwiedzić koniecznie trzeba centrum interpretacyjne „Mennonite Story” (w centrum, zaraz przy poczcie – 1406 King Street North, godziny otwarcia: sob. 11 am – 5 pm, niedziela 1:30 – 5 pm, wstęp: sugerowana dotacja 5$ za osobę), gdzie multimedialna wystawa wprowadza w nieznany świat, kulturę i zwyczaje ludzi, którzy świadomie rezygnują z cywilizacyjnych udogodnień. Niewielka społeczność St. Jacob’s znana jest z oryginalnego rzemiosła artystycznego, w centrum można więc znaleźć sporo niewielkich sklepów i galerii ze sztuką użytkową, odzieżą, biżuterią i akcesoriami, zabawkami, produktami żywnościowymi dla smakoszy – na pewno wypatrzycie tu całą masę pomysłów na unikatowe, świąteczne prezenty. Ciekawostką St.Jacob’s jest też Aberfoyle Junction Model Railway – ręcznie zbudowany, szczegółowy model makiety kolejowej przedstawiającej rodzaje pociągów, stacje, trasy i główne linie kolejowe południowego Ontario w późnych latach 50. Wstęp: dorośli $8, seniorzy $7, dzieci $5 (do 3 lat bezpłatnie). Godziny: soboty i niedziele 10am – 5pm (ostatnie wejście o 4:30pm). Więcej informacji: www.stjacobs.com

ELORA
Przytulna, maleńka miejscowość ze słynną, XIX wieczną architekturą z lokalnego piaskowca, położona nad dramatycznym kanionem rzeki Grand Rivier, półtorej godziny jazdy samochodem od Toronto. Atrakcyjne ścieżki spacerowe czekają w Elora Gorge Conservation Area (warto zaparkować przy 7400 Wellington Country Rd. 21, Elora), gdzie poza sezonem (od połowy października do końca kwietnia) nie są pobierane opłaty wstępu. Wysokie ściany wąwozu (25-metrowe klify), skalne ostańce, jaskinie, powykręcane korzenie cedrów, widok na wijącą się w dole rzekę – spokojne, ciche, piękne miejsce na posezonowe wędrówki. Dla zapalonych rowerzystów przygotowano 47 km trasy Elora Cataract Trailway, prowadzącej dawną linią kolejową przez okoliczne wioski, pola i lasy aż do parku prowincyjnego Forks of Credit. Miłośników historii zainteresuje wizyta w The County Museum and Archives Wellington National Historic Site (przy 0536 Wellington Road 18 w Fergus). Sam gmach muzeum to najstarszy zachowany do dziś budynek Izby Przemysłowej w Kanadzie, który powstał w 1877 jako schronisko dla ubogich i bezdomnych z okolic Wellington County, a w późniejszych latach funkcjonował jako Dom Starców. Otwarte cały rok w soboty i niedziele od 1:00 – 5:00pm. Wstęp: wolne datki. 5 listopada o 1:30pm odbędzie się tu dodatkowo ceremonia Święta Nepodległości (Remembrance Day Ceremony).

5105117391_eeb5de1f5f_n

W TORONTO?
Do tych, którzy nie mają ochoty wybierać się na prowincję – prowincja przyjeżdża w najbliższą sobotę. W Exhibition Place 5 listopada zaczyna się The Royal Agruculture Winter Fair, który potrwa do przez cały tydzień, do niedzieli 13.11. Wśród przewidzianych atrakcji: popisy i zawody najlepszych kanadyjskich jeźdźców konnych (największe wydarzenie jeździeckie w Ameryce Północnej), ponad 2000 wystawców, ponad 5000 zwierząt hodowlanych i wszystko, co najlepsze w kanadyjskim rolnictwie (łącznie z serami, winami, maślanymi rzeźbami oraz gigantycznymi warzywami) – w dorocznych zawodach o tytuł Royal Champion. Tylko tu zobaczycie superpsy, zawody króliczych skoków czy zmagania w spędzaniu owiec. Szczegółowy programi imprezy na: www.royalfair.org. Otwarte codziennie od 9am do 9pm (w niedziele do 8pm), wstęp: dorośli $25, młodzież (4-17) $16, seniorzy (65+) $19, Bilety rodzinne (2 dorosłych plus 2 dzieci) $56. 20% zniżki dla członków CAA. Bilety na zawody konne sprzedawane osobno on-line lub na miejscu.