W poszukiwaniu jesieni

Gdzie na weekend lip 27, 2017 at 11:02 am

autumn_dundas peak

Złota polska jesień w tej kanadyjskiej, nazywanej Indian Summer, ma poważną konkurentkę. Październik rozpalił już swoje czerwienie w klonach, rudzieją dęby i topole, złocą się brzozy, osiki i modrzewie. Nie trzeba jechać daleko na północ, by zatopić się w cieple i słodkawym aromacie tej feerii barw. To ostatnie weekendy na słoneczne, jesienne spacery i szelest liści pod stopami. Farmerzy zapowiadają rychłą i śnieżną zimę.

Niedaleko, niedrogo, relaksująco i pięknie do obłędu. Wystarczy spakować piknikowy kosz, zabrać rodzinę lub przyjaciół i wyjechać kawałek za miasto. Mamy dla was kilka propozycji.

  1. Szczyt Dundas (Dundas Peak)

Niewysoki, jak wszystkie przewyższenia Niagara Escarpment i niewymagający zaawansowanej kondycji fizycznej. Wędrówkę najlepiej rozpocząć od parkingu przy Tews Falls (607 Harvest Rd, Dundas, ON L9H 5K7) i platformy widokowej na wodospad. Stąd na szczyt Dundas wiedzie wygodna ścieżka, a jesienne przestrzenie otwierające się przed naszymi oczami na skalnym tarasie oszałamiają. Nieopodal znajduje się wodospad Webster’s Falls, do którego również warto podjechać (z Harvest Rd w lewo w Short Rd i  na skrzyżowaniu w znów w lewo w Fallsview Rd). Innej opcji nie ma, bo, przechodzący przez prywatny teren, niewielki odcinek Bruce Trail łączący Tews Falls z Webster’s Falls został niedawno zamknięty i wyłączony z użytku publicznego. Dla szukających adrenaliny dodatkową atrakcją będzie zejście do stóp wodospadu Tews. Należy zachować tu szczególną ostrożność, schody zostały zdemontowane, pozostaje więc stroma ścieżka w dół (a potem w górę ;-). Wstęp: 5$ od osoby plus 10$ parking, tylko gotówka. Samochody zaparkowane przy ulicy będą karane mandatem lub usuwane. Czas:  1 -1,5h.

2016916-fall-colours

  1. Dundas Valley Conservation Area

Jedyne 10 minut jazdy samochodem od Tews Falls znajdziecie 40-kilometrową sieć przyjemnych tras spacerowo-rowerowo-konnych wytyczonych na gęsto zalesionych terenach Dundas Valley Conservation Area. 1200 hektarów to rozległe łąki porośnięte przez stare, zdziczałe jabłonie, strumienie, ciekawe formacje geologiczne i spokój liściastego lasu karolińskiego.  Z parkingu ścieżka prowadzi do Centrum Informacyjnego, mieszczącego się w budynku-replice wiktoriańskiej stacji kolejowej. Stąd zaczynają się wszystkie trasy, są publiczne toalety, mała kafeteria, mapy terenu oraz wystawa dotycząca tutejszego ekosystemu (Rezerwat Biosfery Niagara Escarpment). Najbardziej popularną trasą jest pętla Main Loop. Spotkacie tu jeźdźców, rowerzystów, biegaczy, a zimą miłośników biegówek. Psy muszą być prowadzone na smyczy. Dla skuterów i wózków inwalidzkich dostosowano ścieżkę Rail Trail. Adres:650 Governors Road, Dundas, Ontario. Wstęp: 10$ od samochodu, piesi bezpłatnie. Godziny: Centrum Informacyjne otwarte w weekendy 8:30am – 4:30pm, Dundas Valley Conservation Area od 9 am do zmierzchu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  1. Forks of the Credit River Provincial Park, Caledon

Piękna spacerowa pętla przez płonące jesienią lasy. Od parkingu szlak to spada w dół, to znów pnie się górę, mija niewielkie jezioro Kettle Lake i łączy się z Bruce Trail. Warto przejść trasą Meadow Trail (oznaczenia czerwone), która łączy się z Trans Canada Trail (zielona) serią schodów i wrócić Dominion Trail (żółta) wzdłuż kanionu rzeki Credit River (kiedyś wydobywano tu piaskowiec, z którego powstały m.in. stary ratusz miejski w Torono oraz Casa Loma i część budynków uniwersyteckich UofT), gdzie miniecie ruiny elektrowni wodnej oraz wodospad Cataract, złapać fragment Bruce Trail i zataczając koło wrócić do trasy czerwonej. Przejrzysta i zrozumiała mapa znajduje się przy wejściu na szlak. Część Dominion Trail jest oficjalnie zamknięta z powodu zniszczeń na niewielkim, drewnianym moście (przejście pod kładką jest zupełnie bezpieczne, sprawdziłam ;-). Adres: 17760 McLaren Road, Caledon, ON L7K 2H8. Godziny: 8:00am – 10:00pm, Opłata: 14,50 za parking, płatne w parkometrze.

  1. Crawford Lake

Kto nie zna jeszcze uroku Crawford Lake, powinien szybko nadrobić zaległości! Nasze ulubione jesienne trasy spacerowe to pętla wokół jeziora Crawford (tę wytyczono przy pomocy systemu drewnianych pomostów i platform widokowych) oraz trasa żółta, wyraźnie oznaczona, wiodąca przez malownicze lasy na punkt widokowy stanowiący swoisty amfiteatr dla październikowych popisów Natury. Część tej trasy poszerzono i dostosowano dla wózków spacerowych, jeśli chcecie zatoczyć koło – druga jej część to wyboista ścieżka wysadzona śliskimi kamieniami i wystającymi korzeniami. Badania dna jeziora wykazały, że ok 500 lat temu  jego brzegi zamieszkiwała rdzenna ludność indiańska, stąd nieopodal powstała, rekonstrukcja, otoczonej tradycyjną palisadą, wioski irokezkiej z XV wieku, z dwoma krytymi korą „długimi domami” (long houses), artefaktami (przedmioty codziennego użytku, wyprawione zwierzęce skóry, symbole wierzeń indiańskich) oraz tablicami informującymi o życiu i zwyczajach plemienia. W centrum informacyjnym znajdziecie toalety, kawiarnię oraz sklep z pamiątkami. Adres: 3115 Conservation Rd, Milton, ON L0P, Godziny: Park: 8:30am – 9:00pm, centrum informacyjne: 10am – 4pm, Cena: dorośli $7.50, seniorzy: $6.50, dzieci (5-14) $5.25, młodsze bezpłatnie.

download