Wszyscy święci balują w niebie

Gdzie na weekend lip 27, 2017 at 11:08 am

maxresdefault

Gdyby to była Polska, każdy z nas nadchodzący weekend miałby już zaplanowany – szorowanie nagrobnych płyt, wymiatanie zesłych liści, ustawianie zniczy i donic pęczniejących od astrów. 

Tymczasem szykujemy miski z cukierkami dla dzieciaków i halloweenowe kostiumy, wycinamy dynie i rozwieszamy w ogrodach fałszywe pajęczyny, bo co kraj, to obyczaj. Nie każdemu jednak po drodze z plastikowymi kościotrupami, imitacją nagrobków z dolarowca i sztuczną krwią. Chciałoby się w jesienne, brukowane aleje, w ten nostalgii i zadumy pełen wieczór, skrzący się setkami zniczy, poważny, szeptany wspomnieniami o tych, którzy odeszli. Jeśli chcecie znaleźć się odrobinę bliżej chrześcijańskiej tradycji Dnia Zmarłych, a jednocześnie dotknąć czegoś zgoła odmiennego i egzotycznego – wybierzcie się na tegoroczne obchody meksykańskiego święta Dia de los Muertos. Jest to najstarsze religijno-etniczne święto meksykańskie, czczące pozagrobowe życie zmarłych i więzy rodzinne w formie lekkiej, wesołej zabawy. Obchodzone jest zwyczajowo w wigilię święta (1 listopada) i 2 listopada w powiązaniu z katolickimi świętami Zaduszek (Día de los Fieles Difuntos) i Wszystkich Świętych (Todos los Santos), jednak wywodzi się w formie pierwotnej z epoki prekolumbijskiej, tradycji o wieku szacowanym na 3000 lat. W 2003 Dia de los Muertos została wpisana na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

thumbnail

W kilku miejscach w Toronto, w najbliższy weekend doświadczyć będzie można całej tej palety barw, tradycji i obrzędów – piękne kostiumy, artystycznie wymalowane twarze, korowody, muzyka, jedzenie – wszystko by przejście w zaświaty nie było dla naszych zmarłych zanadto smutne i bolesne.

SOBOTA, 29 października 2016
Ceremonia tańców Azteckich, tradycyjne meksykańskie przekąski, otłarze ofiarne, muzyka, instalacje artystyczne, warsztaty sztuki i rzemiosła, przedstawienia i inscenizacje. Artscape, Wychwood Barns, 601 Christie Street, M6G 4C7, w Toronto, między 4 pm – 10 pm. Wstęp wolny. Organizatorzy proszą, by przynieść żółte kwiaty na ołtarz (najbardziej tradycyjne są nagietki).

NIEDZIELA, 30 października, 2016
Muzyka na żywo i tradycyjne tańce, składanie zwyczajowych ofiar oraz opowieści związane z Dniem Zmarłych. Latynoski targ (mercado), gdzie spotkacie szefów kuchni, wytwórców i farmerów – nauka pieczenia „chleba umarłych” (Pan de Muertos), do kupienia talames, carnitas, esquites, atoles, churros i inne przysmaki kuchni meksykańskiej. Degustacje Mezcalu, Tequili piwa i cydru. Malowanie twarzy w słynne motywy kolorowych czaszek, warsztaty kukurydziane, atrakcje dla maluchów (w tym rzeźbienie dyni, robienie popcornu na ognisku, interaktywne zabawy). Evergreen Brick Works | 550 Bayview Ave, Toronto ON, M4W 3X8 (Don Valley). Godziny: 10 am – 3 pm. Wstęp bezpłatny. Szczegółowy grafik imprezy: www.evergreen.ca/whats-on/event-details/12482/
20161024-Dia-d-los-Muertos