Zablokowana umowa dotycząca informacji o pasażerach

Kanada Top News lip 27, 2017 at 12:30 pm

zz uniaUnijny Trybunał Sprawiedliwości zablokował umowę dotyczącą przekazywania danych pasażerów podróżujących między UE i Kanadą . Zdaniem sędziów, niektóre jej zapisy są sprzeczne z podstawowymi prawami Wspólnoty.

Trzy lata temu Bruksela zawarła porozumienie z władzami w Ottawie, które pozwoliło na systematyczne i ciągłe przekazywanie Kanadzie oraz państwom trzecim danych pasażerów. Informacje miały pomóc w zwalczaniu terroryzmu i poważnych przestępstw międzynarodowych.

Jednak sędziowie w Luksemburgu zwrócili uwagę, że umowa pozwala ujawniać pełną trasę podróży, nawyki turystyczne, informacje o sytuacji finansowej pasażerów lotniczych, a nawet o ich stanie zdrowia. W związku z tym Trybunał Sprawiedliwości zablokował umowę podkreślając, że skoro okres zatrzymywania tych danych może wynosić nawet 5 lat to umowa ta pozwala na dysponowanie informacjami na temat życia prywatnego przez szczególnie długi czas.

Julian King, unijny komisarz do spraw bezpieczeństwa przyznał na konferencji prasowej, że po decyzji sędziów jeszcze dziś będą prowadzone rozmowy z władzami Kanady.

- Chodzi w tym porozumieniu o wymianę informacji o lotach pasażerów i innych zagadnieniach ważnych z punktu widzenia naszych obywateli. Ze strony Komisji zrobimy wszystko by to kontynuować. Oczywiście nasze działania muszą być zgodne z opinią Trybunału i musimy przestrzegać praw podstawowych - zapewniał komisarz

Do tej pory to porozumienie nie weszło w życie, bo Parlament Europejski wystąpił do Trybunału Sprawiedliwości, by ten sprawdził, czy jest ono zgodne z prawem. Podobna umowa obowiązuje między UE a USA.

Więcej – TUTAJ.