Wzrost PKB w Kanadzie i w Stanach

Rynek Top News lip 28, 2017 at 12:30 pm

Zaraz po wynikach w Stanach Zjednoczonych poznaliśmy dane o wzroście PKB w Kanadzie i są to optymistyczne doniesienia. Kanadyjska gospodarka zaskoczyła analityków. Kanadyjski dolar pokonuje rywali. 

Canadian Loonies, otherwise known as a one dollar coin, are displayed on top of an American currency in this posed photograph in TorontoWzrost PKB Kanady wyniósł 0,6% z miesiąca na miesiąc i był nie tylko większy o 0.2% od oczekiwań, ale był to przede wszystkim siódmy wzrost miesięczny z rzędu.

Raport Statistics Canada – TUTAJ.

Wzrost w ujęciu rocznym wyniósł 4,6% i był najwyższym wzrostem od 2000 roku, co pokazuje ogromne odbicie gospodarcze i wskazuje na nowego lidera w grupie państw G7.

Ten wzrost wydaje się być raczej zdrowy i ostatnie odbicie cen ropy naftowej może dodatkowo wspomóc kolejne inwestycje w sektorze wydobywczym. Aż w 14 (na 20) sektorach przemysłowych odnotowano wzrost na przestrzeni ostatnich 7 miesięcy.

Na wykresie amerykańskiej waluty do dolara kanadyjskiego widać, że ta pierwsza się drastycznie osłabiła.

zz wzrost1

Zredukowanie wzrostu PKB w USA z I kw. tego roku z 1,4 do 1,2 może przeszkodzić silnemu odbiciu dolara na rynkach.

zz wzrots9

zz wzrost3

zz wzrost5Amerykańska gospodarka w drugim kwartale 2017 r. wzrosła kwartał do kwartału o 2,6%. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB USA o 2,7%, więc wstępny odczyt jest trochę gorszy od oczekiwań, ale i tak znacznie lepszy niż ten z początku roku. Wszyscy wypatrywali “efektu Donalda Trumpa” (Trump bump) ale jak na razie go nie widać.

Amerykańska gospodarka w II kwartale przyspieszyła podwójnie i jest w dobrym stanie. Wszystko za sprawą amerykańskiego biznesu i konsumpcji. Konsumpcja wzrosła o 2,8% w skali roku, z 1,9% w pierwszym kwartale. Ponadto inwestycje przedsiębiorstw przyniosły zdrowy wzrost w wysokości 5,2%.

Więcej – TUTAJ.