Zakonnica przewodniczyła liturgii zawarcia małżeństwa

Kanada Top News lip 29, 2017 at 4:00 pm
Siostra Pierrette Thiffault

Siostra Pierrette Thiffault

W quebeckim mieście Rouyn-Noranda siostra zakonna Pierrette Thiffault asystowała przy zawarciu katolickiego małżeństwa kościelnego (zamiast kapłana czy diakona). Stało się to zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego.

Biskup miejscowej diecezji Rouyn-Noranda delegował siostrę Pierrette, uzyskując wcześniej wymagane prawem stanowisko Konferencji Biskupów i zgodę Stolicy Apostolskiej, a dokładniej: Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, którą kieruje kard. Robert Sarah.

Wspomniana diecezja liczy ponad 24 tys. km kw. Dzieli się na 35 parafii. Czynnych jest w niej 19 kapłanów diecezjalnych i 6 zakonnych. Niektórzy z nich obsługują 7-8 parafii.

Siostra Pierrette po raz pierwszy w życiu przewodniczyła liturgii zawarcia małżeństwa. Państwo młodzi to Cindy i David. Ich ślub odbył się w parafii Lorrainville – miasteczku w zachodnim Quebecu, odległym 650 kilometrów od Montrealu. Siostra Pierrette była kiedyś katechetką pana młodego. Jednak wskazanie jej jako osoby przewodniczącej liturgii było inicjatywą biskupa.

zz slubWedle nauki Kościoła, szafarzami sakramentu małżeństwa są sami małżonkowie. Asystujący przy zawieraniu małżeństwa przedstawiciel Kościoła (zwykle kapłan) jest jedynie kwalifikowanym świadkiem urzędowym.

Kanon 1112 w paragrafie 1 mówi, że “gdzie nie ma kapłanów i diakonów, biskup diecezjalny, uzyskawszy – po wcześniejszej pozytywnej opinii Konferencji Episkopatu – zezwolenie Stolicy Apostolskiej, może delegować świeckich do asystowania przy zawieraniu małżeństw”.

Paragraf drugi dodaje, że “należy wybrać odpowiedniego świeckiego, który potrafi przygotować nupturientów i właściwie odprawić liturgię zawierania małżeństwa”.

Przepisy te nie wymagają, by osoba świecka asystująca przy zawarciu małżeństwa była mężczyzną. Oczywiście, nie znaczy to, że osoba świecka może odprawić ślubną Mszę. To może uczynić jedynie kapłan. Osoba świecka może wyłącznie przewodniczyć liturgii zawarcia małżeństwa bez Mszy.