Co w trawie… skrzypi?

Porady babci Jelonki sier 1, 2017 at 9:37 pm

Skrywa w sobie właściwości lecznicze, znane ludziom od wieków.  Spotkać go można na wilgotnych łąkach, polach, miedzach, kartofliskach czy nasypach kolejowych. Często traktowany jako uciążliwy chwast, tymczasem jest to roślina, która dzięki swoim właściwościom leczniczym znalazła zastosowanie w medycynie.skrzyp1

Skrzyp polny przed milionami lat był wielkim drzewem, stąd jego kształt przypominający choinkę. Polska nazwa tej rośliny pochodzi od dźwięku wydawanego od pocierania łodygi, nazywany też jodełką, końskim ogonem czy krzemiówką ze względu na dużą zawartość krzemu. Skrzyp zawiera flawonoidy, substancje mineralne, od 6 do 10% związków krzemu z czego ok 20% a więc rekordową ilość w postaci krzemionki, poza tym sole potasu, kwasy organiczne, saponiny, fitosterole, witaminę C, karotenoidy, garbniki i związki żywicowe.

Skrzyp wykorzystuje się do łagodzenia, leczenia i profilaktyki wielu chorób, m.in.:

- poprawia kondycję włosów i paznokci

- pomocny przy zapaleniach dróg moczowych

- wspomaga gojenie się ran i łagodzi problemy skórne (np. trądzik, wysypki, owrzodzenia)

- odtruwa organizm

- uzupełnia niedobór mikroelementów

- pomocny przy leczeniu gruźlicy, miażdżycy naczyń, kamicy nerkowej i pęcherzowej

- korzystny dla osób cierpiących z powodu nietrzymania moczu, hemoroidów, obfitych miesiączek, odmrożeń, cukrzycy

- picie i wdychanie oparów herbaty ze skrzypu łagodzi przekrwienia błony śluzowej nosa, zapalenie oskrzeli

Jak wykorzystać ziele skrzypu? Poniżej kilka propozycji.

… herbatka ze skrzypuskrzyp6

warto ją pić dla oczyszczenia organizmu, uzupełnienia minerałów, wzmocnienia naczyń krwionośnych oraz poprawy stanu włosów, paznokci, skóry.

2 łyżki skrzypu zalać 2 szklankami ciepłej wody, gotować wolno pod przykryciem 15 minut. Wypić w 3 porcjach w ciągu dnia.

… na obfite miesiączki

Odwary ze skrzypu polnego można stosować pomocniczo w przypadku obfitych miesiączek. Współczesna fitoterapia poleca ich stosowanie również w krwawieniach z żylaków odbytu, z owrzodzeń okrężnicy oraz ze wrzodów żołądka i dwunastnicy, a tak że w krwawieniach z nosa i płuc.

… na pocące się stopy

Jeśli cierpisz na nadmierną potliwość stóp, wypróbuj skrzyp polny. Dzięki niemu nadmiar potu, zamiast wydostać się na powierzchnię skóry, zostanie wydalony wraz z moczem, dlatego efektem bocznym terapii mogą być częstsze wizyty w toalecie.

… na oparzenia i popękane naczynka

Skrzyp polny można stosować w uszkodzeniach skóry, oparzeniach, w stanach zapalnych skóry w postaci okładów. Poza tym stosuje się go w niektórych chorobach skórnych wywołanych nagromadzeniem we krwi szkodliwych produktów przemiany materii, m.in. w łuszczycy. Po skrzyp polny mogą sięgać także osoby zmagające się z cerą naczynkową. Wzmocni on naczynka i zmniejszy ryzyko ich pękania. Zewnętrznie odwary służą do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej.skrzyp3

…na piękne i mocne włosy

Dzięki zawartemu w skrzypie polnym krzemowi włosy są lśniące i mocne, paznokcie się nie rozdwajają, a proces starzenia się skóry zostaje zahamowany.

…na przeziębione nerki

Wymieszać po 100 g skrzypu polnego, dziurawca i liści brzozy. 2 łyżki mieszanki zalać 2 szklankami wody, gotować na małym ogniu 5 minut. Wypijać w ciągu dnia w 3 równych porcjach po posiłku.

…na kaszel palacza

2 łyżki suszonego skrzypu gotować pod przykryciem na małym ogniu w ½ litra wody przez pół godziny, pod koniec dosypać łyżkę korzenia ślazu, gotować jeszcze kilka minut i odstawić do naciągnięcia.Przecedzić, przelać do termosu i popijać w ciągu dnia. Po 2-3 tygodniach kuracji kaszel powinien ustąpić. Herbatka oczyszcza płuca z substancji smolistych i toksyn.

… na bóle plecówskrzyp4

100 g ziela skrzypu zalać 5 litrami wody. Odstawić na 24 godziny. Następnego dnia podgrzać do wrzenia i wlać do wanny z ciepłą wodą. Woda powinna sięgać powyżej linii nerek.Czas kąpieli 20 minut, po jej zakończeniu nie wycierać się, włożyć piżamę i płaszcz kąpielowy i na godzinę położyć się do łóżka. W wielu przypadkach efekt leczniczy występuje już po pierwszej kąpieli.

… na ostrogi piętowe

2 łyżki stołowe skrzypu zalać 2 szklankami wrzątku. Odstawić pod przykryciem na 5 minut. Przelać do miednicy z niewielką ilością ciepłej wody. Obmywać stopy przynajmniej raz dziennie. Kuracja kilkutygodniowa.

skrzyp2… na powiększone węzły chłonne

Na sitko nasypać 4 łyżki skrzypu polnego, umieścić nad parującą wodą na 8 minut. Sitko nie powinno być zanurzone w wodzie, zioła powinny zwilgotnieć nad parą. Ciepły i wilgotny skrzyp umieścić na płóciennej ściereczce lub gazie, przykładać na chore miejsca. Dodatkowo zawinąć ręcznikiem by nie tracić ciepła. Ten sam skrzyp można użyć 3-krotnie w ciągu dnia.

Kiedy zbierać?

Pędy skrzypu zbiera się od połowy lipca do końca sierpnia, ponieważ wtedy zawierają najwięcej krzemionki. Suszy się je w przewiewnym, zacienionym pomieszczeniu, w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni Celsjusza.

UWAGA – długotrwałe stosowanie skrzypu polnego może doprowadzić do niedoboru witaminy B1. Przy długotrwałym stosowaniu skrzypu należy uzupełniać niedobór tej witaminy. Jeśli zażywasz leki – należy poradzić się lekarza, czy można łączyć je z przyjmowaniem skrzypu