Na Igrzyskach Polonijnych najwięcej… Polaków z Kanady

Polacy w Kanadzie Series Top News sier 1, 2017 at 4:00 pm

Screen Shot 2017-08-01 at 10.19.18W Toruniu odbywają się 18. Polonijne Letnie Igrzyska Olimpijskie. Rywalizują przedstawiciele 34 państw. W sumie startuje ponad 1000 osób. Najliczniej reprezentowany jest team kanadyjski – 120 osób.

Uroczystość otwarcia w Arenie Toruń obejrzało ponad 3 tysiące widzów. Znicz igrzysk zapalił Sławomir Kruszkowski, wioślarz i toruński olimpijczyk. Ślubowanie zawodników odebrała Irena Szewińska, członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Polskie media często piszą o rekordowej ilościowo reprezentacji z Kanady. Kielecki portal echodnia.eu wyróżnia zawodników pochodzących z tych stron. Piotr Łach powiedział: - Ja tym razem startuję w pływaniu. W kilku konkurencjach rywalizuje Jurek Dąbrowa. W naszym teamie jest jeszcze Marek Kornaś z Nowego Korczyna, który uczestniczy w turnieju badmintona.

W igrzyskach po raz kolejny uczestniczy także Janusz Żelazny – z drużyną piłkarską Polonia Hamilton. Był on zawodnikiem SHL, a później przez dwa sezony Korony Kielce. Występował na prawej obronie. Od ponad 30 lat mieszka w Kanadzie. - Przez dwa lata grałem w Koronie. Ten klub cały czas jest w moim sercu. Mimo że jestem w Kanadzie, to na bieżąco śledzę jego wyniki – podkreśla Janusz Żelazny, który przez pewien czas w piłkę grał jeszcze w Szwecji.

Jerzy i Grażyna Dąbrowa oraz Piotr Łach na igrzyskach startują w teamie kanadyjskim

Jerzy i Grażyna Dąbrowa oraz Piotr Łach z Kanady

Wkrótce zamieścimy obszerne sprawozdanie z Torunia. Igrzyska można śledzić w filmowych relacjach na stronie Stowarzyszenia Wspólnota Polska – TUTAJ. Tam również wyniki w poszczególnych kategoriach.

W klasyfikacji medalowej prowadzą narazie Polacy z Czech (12 złotych, 7 srebrnych, 6 brązowych medali). Kanada znajduje się dzisiaj na pozycji 9. z czterema medalami w tym złotym w kręglarstwie.