Zaskakujaca decyzja posła Glena Murray’a

Lokalnie Top News sier 1, 2017 at 10:00 am
Glen Murray i Kathleen Wynne

Glen Murray i Kathleen Wynne

Aż do przyszłorocznych wyborów mieszkańcy centrum Toronto nie będą mieli w Parlamencie Prowincyjnym swojego reprezentanta.

Premier Ontario, Kathleen Wynne, zdecydowała nie organizować wyborów uzupełniających po tym, gdy poseł z okręgu wyborczego Toronto Center, Glen Murray, ogłosił w poniedziałek, że definitywnie opuszcza świat kanadyjskiej polityki. W ten sposób premier Ontario chce „uniknąć znacznych kosztów”, jakie pociąga za sobą organizacja wyborów uzupełniających. Złośliwi komentatorzy uważają jednak, że tak naprawdę Wynne chce przed rozpoczęciem kampanii wyborczej uniknąć kompromitującej porażki, jaka niechybnie czekałaby kandydata Liberałów. Badania opinii publicznej wskazują bowiem na bardzo niską ocenę poczynań liberalnego rządu w ostatnim czasie.

Poseł Glen Murray, który pełnił w rządzie Kathleen Wynne funkcję ministra środowiska zakomunikował w poniedziałek, że od 1 września rezygnuje ze swojego stanowiska. Wybory powszechne zaplanowane są na 7 czerwca 2018 roku.

Murray, który po raz pierwszy został wybrany do parlamentu Ontario z okręgu Toronto Centre w 2010 roku opuszcza politykę, by zostać dyrektorem wykonawczym Instytutu Pembina, think-thanku zajmującego się ochroną środowiska naturalnego. W swoim oświadczeniu Murray napisał, że „służenie mieszkańcom centrum Toronto jako ich poseł było „niezwykłym doświadczeniem, nauką i przywilejem”.

Warto może jeszcze wspomnieć, że Murray był wśród polityków pionierem ruchu LGBT. Jako pierwszy przyznał się przed laty publicznie do tego, że jest gejem. Jego rezygnacja jest sporą niespodzianką dla obserwatorów sceny politycznej. Niedawno deklarował bowiem, że w nadchodzących wyborach będzie ponownie ubiegał się o funkcję posła z okręgu Toronto Centre.

Chris Ballard

Chris Ballard

Podczas gdy fotel posła pozostanie po odejściu Murray’a pusty, to krzesło ministra środowiska będzie obsadzone. Kathleen Wynne zdecydowała, że zasiądzie w nim poseł z okręgu Newman-Aurora, Chris Ballard.

Nowy minister w towarzystwie pani premier Ontario przedstawił się mediom w poniedziałek i powiedział, że jest pasjonatem ochrony środowiska i obiecał, że będzie podchodził do nowej pracy sumiennie.

Ballard pełnił wcześniej funkcję ministra budownictwa mieszkaniowego i ministra odpowiedzialnego za strategię na rzecz zmniejszenia ubóstwa. Na tym stanowisku zastąpi go inny poseł, Peter Milczyn z Toronto.