Gigantyczny pająk nad katedrą nie spodobał się wiernym

Kanada Top News sier 4, 2017 at 4:00 pm

Screen Shot 2017-08-04 at 09.02.27Arcybiskup Terrence Prendergast jest zaskoczony negatywną reakcją na najnowszą artystyczną inicjatywę w katedrze Notre Dame w Ottawie. Krytycy nazwali umiejscowienie wielkiego pająka-robota świętokradzczym, demonicznym i obraźliwym dla świętego miejsca.

Pająk nazwany Kumo jest jednym z dwóch gigantycznych robotów stworzonych przez firmę artystów, techników i wykonawców z siedzibą w Nantes, we Francji. Firma La Machine odwiedzała Ottawę 27-30 lipca świętując 150. urodziny Kanady.

“Zezwolenie, żeby mechaniczny pająk wisiał nad katedrą, jest niepokojące, żenujące i niezadowalające” – napisała Diane Barlett na koncie arcybiskupa na Facebooku.

Organizatorzy artystycznego wydarzenia chcieli umieścić Kuma na katedrze (przy pomocy dźwigu) ze względu na to, że znajduje się naprzeciwko National Art Gallery, która również posiada dużą rzeźbę pająka (o nazwie Maman) na wejściowym dziedzińcu. W dniu święta Kumo miał zbliżać się do Mamana podczas wyjątkowego spektaklu, któremu towarzyszyła muzyka organowa z wnętrza katedry i rozmaite specjalne efekty.

“Myśleliśmy, że ludzie uznają to za znak, iż Kościół jest zaangażowany w świętowanie w Ottawie” – powiedział arcybiskup.

Ale się mylił. Wiele osób potępiło jego decyzję.

Inni bronili arcybiskupa, stwierdzając, że “świetnie wpisuje się to w projekt Dziedzińca Pogan”, a “kultura to pomost”.

Więcej - TUTAJ.

zz pajak1