Magiczne podziemia jaskiń Bonnchere

Gdzie na weekend sier 4, 2017 at 1:30 pm

C-explores-some-fossils-near-the-entrance-to-Bonnechere-Caves-in-Eganville-Ontario

Jedliście lunch na CN Tower, w niagaryjskim kasynie i w zupełnych ciemnościach restauracji O’Noir? Czas na ucztę w podziemiu. Niezwykłą, bo okraszoną suto wapiennym pięknem jaskiń i prehistorycznych skamieniałości.

Eganville to niewielka miejscowość, schowana w głebokiej, wapiennej dolinie, nad rzeką Bonnechere w hrabstwie Renfrew, między Parkiem Algonquin a Ottawą, cztery godziny jazdy na północny-wschód od Toronto. Miasteczko uważane jest za kanadyjską stolicę skamielin ordowickich – w pobliskich formacjach wapiennych napotkać można okazy sprzed 500 milionów lat, czyli z czasów przed pojawieniem się dinozaurów. Znaleźć tu można koralowce, głowonogi, ślimaki, ale także egzotycznie brzmiące trilobity, stromatolity czy brachiopody.

Dolina Bonnchere stanowi bramę do najbardziej popularnych atrakcji turystycznych południowo-wschodniego Ontario. Jedną z nich niezaprzeczalnie są Bonnchere Caves – niezwykłe, nagradzane w wielu rankingach, jaskinie, które znalazły się w prywatnych rękach Chrisa Hinspergera i jego żony. Obok wspomnianych skamieniałości zobaczyć tu można kolonie nietoperzy, podziemny system rzek i wodospadów, …. a także zjeśc romantyczny obiad w nietypowym otoczeniu.
Geologowie twierdzą, że 500 milionów la temu w miejscu jaskiń istniało tropikalne morze. Bogactwo skamieniałości najlepiej poznać można podczas jednej z wypraw poszukiwawczych, organizowanych kilkakrotnie każdego lata przy współpracy z Muzeum Bonnechere.

1160996624_1401296455

Pierwsze polowanie na prehistoryczne okazy odbyło się w Canada Day, kolejne daty to sobota 22 lipca oraz sobota 19 sierpnia. Udział w poszukiwaniach kosztuje niewiele – $4 od osoby dorosłej, dzieci w wieku 4-11 $2, poniżej 3 lat bezpłatnie –, a niesie ze sobą przyjemność zabrania do domu co lepszych znalezisk. Dla zorganizowanych grup minimum dziesięcioosobowych zniżkowe ceny.

Będąc w Eganville do muzeum warto zajrzeć niezależnie od wyprawy w poszukiwaniu skamieniałości – oferowane są wycieczki edukacyjne geoszlakiem oraz ciekawe ekspozycje muzealne, które zainteresują nie tylko fascynatów geologii. Co istotne – muzeum działa sezonowo i czynne jest wyłącznie latem, od wtorku do soboty oraz w świąteczne poniedziałki (10am do 4pm) i niedziele (1pm do 4pm). Po Labour Day, aż do Victoria Day, po wcześniejszej rezerwacji przyjmowane są tylko grupy powyżej dziesięciu osób. Adres: 85 Bonnechere Street, Eganville, ON, K0J 1T0, tel 613 628 3240. Dodatkowe informacje na www.bonnechere.ca

fossil1large

Schodząc z powrotem do podziemia – Bonchere Caves również zwiedzać można tylko latem (a nawet ciut dłużej, bo od Victoria Day do Święta Dziękczynienia). Rezerwacje nie są potrzebne, a wycieczki z przewodnikiem odbywają się średnio co trzydzieści minut i trwają około godzinę (we wrześniu o stałych porach: 11am, 1pm i 3pm). Jaskinie otwarte są cały tydzień od 10:00am do 4:00pm. Wstęp $18 dorośli, seniorzy (+65) $16, młodzież (13-17) $14, dzieci (4-12) $13, poniżej 4 lat bezpłatnie. Warto zabrać lekki sweter, bo nawet w upalne dni w jaskiniach panuje przyjemny chłód oraz wygodne buty. Nie ma tu uciążliwych restrykcji fotograficznych, zaleca się nawet dodatkową lapmę błyskową, celem lepszego wydobycia podziemnego piękna, a najlepsze zdjęcia, udostępnianie przez autorów, publikowane są na stronie internetowej. Na terenie jaskiń znajduje się także sklep z pamiątkami, napojami i przekąskami oraz stoły piknikowe.

1465523925_1488311685 (1)

Uczty organizowane są tu dwa razy w sezonie, w tym roku 9 oraz 22 września. Rezerwacje przyjmowane są wyłącznie telefonicznie, ilość miejsc ograniczona do 35 osób każdego wieczoru, dobrze więc zaklepać stolik już teraz. To unikalne doświadczenie dla lubiących niebanalne rozwiązania – intymna atmosfera, świece, stoliki ustawione wzdłuż wąskich, kamiennych korytarzy, eleganccy kelnerzy i muzyka na żywo, świetne jedzenie (w latach porzednich przygotowywane przez lokalną restaurację Rio Tap and Grill) – tworzą, rzec by można, epickie doświadczenie za jedyne $89 od osoby. W cenę wliczono podatki, napiwki, czterodaniową kolację, butelkę wina (na parę), wycieczkę z przewodnikiem po podziemiach, gitarowo-fortepianową oprawę muzyczną i niepowtarzalną atmosferę. Adres: 1247 Fourth Chute Road, Eganville, ON, K0J 1T0. Rezerwacje przyjmuje Chris, tel. 613-628-2283, więcej informacji o jaskiniach www.bonnecherecaves.com