Rząd chce zachęcać Polonię do tworzenia propolskiego lobby

Polacy w Kanadzie Series Top News sier 4, 2017 at 12:30 pm

zz dziedziczakDo Kanady przybył z taką misją wiceszef polskiej dyplomacji Jan Dziedziczak. Pracuje on  MSZ jako wiceminister koordynujący kontakt z Polonią. 

- Rząd Polski będzie zachęcał Polonię do pielęgnowania znajomości polskiego języka i polskiej kultury oraz do tworzenia propolskiego lobby – powiedział Dziedziczak podczas wczorajszej (3 sierpnia) konferencji prasowej w Konsulacie Generalnym RP w Toronto.

Według wiceministra jego spotkania w Toronto, Montrealu i Ottawie mają mieć charakter polityczny, także z udziałem Polonii.

- Rząd chce zachęcać środowiska polonijne do tworzenia silnego polskiego lobby, zarówno gospodarczego, jak i politycznego - podkreślił Dziedziczak. - Chcemy apelować do naszych rodaków, żeby byli obrońcami dobrego imienia Polski.

Screen Shot 2017-08-04 at 08.36.05- Ta wizyta jest organizowania wokół bardzo ważnego wydarzenia, zlotu harcerstwa polonijnego. Chcemy wkomponować harcerstwo w politykę polonijną państwa i kreowanie przyszłych liderów Polonii - wyjaśnił.

Wskazując na dobrą sytuację Polonii kanadyjskiej i wsparcie kanadyjskiego rządu dla społeczności imigranckich i ich kultury, Dziedziczak apelował do Polonii o pielęgnowanie znajomości języka polskiego, także wśród młodych ludzi, by ułatwić im utrzymywanie związków z Polską.

Odpowiadając na pytanie o możliwości dofinansowania z budżetu wydatków na nauczanie języka polskiego za granicą, w krajach takich jak Kanada, Dziedziczak powiedział, że tego typu pomoc nadal będzie kierowana głównie na Białoruś i Litwę oraz do Kazachstanu.

- Nasze fundusze są jednak przeznaczone dla Polaków na Wschodzie - wyjaśnił. Dodał, że kończą się prace legislacyjne, których efektem ma być wprowadzenie legitymacji szkolnych dla młodzieży polonijnej, dzięki którym podczas pobytu w Polsce będzie ona mogła korzystać z tych samych zniżek i udogodnień, które przysługują uczniom w kraju.

Dziedziczak dodał, że w ramach ułatwiania Polonii aktywnego zaangażowania w życie polityczne w Polsce rząd zamierza utworzyć specjalny okręg wyborczy do Senatu.

- Senat jest odpowiedzialny za Polonię i będziemy chcieli stworzyć okręg wyborczy do Senatu, żeby Polacy na całym świecie mogli wskazywać swojego senatora niezwiązanego z Warszawą. To będzie osoba, która będzie zajmować się tylko sprawami Polonii - wyjaśnił.

Min. Dziedziczak podczas odwiedzin na jedynym polskim cmentarzu wojskowym na terenie Ameryki Północnej, nazywany popularnie “Cmentarzem Hallerczyków”, gdzie leżą rekruci z Obozu Kościuszko.

Min. Dziedziczak podczas odwiedzin na jedynym polskim cmentarzu wojskowym na terenie Ameryki Północnej, nazywanym  “Cmentarzem Hallerczyków”, gdzie leżą rekruci z Obozu Kościuszko.

Polskie korzenie ma ponad 1 mln Kanadyjczyków, z których około jedna piąta zna język polski.

MSZ ogłosiło konkurs na najlepszą publikację obcojęzyczną promującą historię Polski i najlepszą publikację polskojęzyczną z zakresu historii polskiej dyplomacji, które zostały wydane w 2015 i 2016 r.  Autorzy mogą zgłaszać prace do 15 września. Szczegóły - TUTAJ.