Pedałują dla bezpieczeństwa rowerzystów

Lokalnie Top News sier 5, 2017 at 10:00 am
Sabrina Kloetzig, rin Urquhart i Kyle Ashley (w środku).

Sabrina Kloetzig, Erin Urquhart i Kyle Ashley (w środku).

Sami siebie nazywają „oddziałem rowerowym”. Walczą z niesfornymi kierowcami, którzy parkują swoje pojazdy na ścieżkach rowerowych.

aarowery2Inicjatorem powstania trzyosobowego oddziału jest torontoński policjant, Kyle Ashley, który postawił sobie za cel zapewnienie bezpieczeństwa rowerzystom. Przez wiele tygodni samodzielnie patrolował ulice Toronto i karał mandatami kierowców, którzy stawiali swoje pojazdy na drogach przeznaczonych dla rowerzystów. Po jakimś czasie dołączyły do niego dwie policjantki – Sabrina Kloetzig i Erin Urquhart. I od tego tygodnia we trójkę stanowią specjalną policyjną drużynę, która ma za zadanie dbać o bezpieczeństwo na rowerowych ścieżkach.

Na razie jeżdżą razem, później będą patrolować ulice smodzielnie.

Na razie jeżdżą razem, później będą patrolować ulice smodzielnie.

Mówią, że ich celem nie jest karanie kierowców, lecz uświadomienie na jak duże niebezpieczeństwo narażają użytkowników jednośladów zmuszając ich do omijania zaparkowanych pojazdów. Dlatego ich podstawową bronią – twierdzą – nie są mandaty, ale smartfony i Twitter. To za ich pomocą chcą propagować bezpieczne parkowanie na ulicach Toronto pokazując internetowej społeczności pojazdy pozostawione na rowerowych dróżkach. I odwrotnie – rowerzyści poprzez tę aplikację będą mogli poinformować policjantów o stojących na ich drodze przeszkodach.

Ale członkowie “Bike Lane Squad” nie odżegnują się też od karania naruszających przepisy kierowców. Zespół będzie patrolował torontońskie ulice od poniedziałku do piątku od godziny 10:30 do 18:30. Przez pierwszy tydzień swojej aktywności będą jeździli we trójkę razem. Potem rozdzielą się, by swoim zasięgiem objąć jak największy teren miasta. Kloetzig i Urquhart skupią się na obszarach na wschód od Spadina Road, a Ashley zajmie się zachodem Toronto.

Kierowcy pojazdów Canada Post dostali instrukcję, w jaki sposób parkować pojazdy.

Kierowcy pojazdów Canada Post dostali instrukcję, w jaki sposób parkować pojazdy.

Odkąd Ashley zaczął używać Twiettera do swojej medialnej kampanii, zdobył już 5000 „fallowersów”, którzy uznali, że największym „zawalidrogą” jest firma Canada Post, której pojazdy najczęściej blokują rowerowe ścieżki. W ubiegłym tygodniu kierownictwo firmy poinformowało, że poinstruowało swoich pracowników, aby podczas wykonywania swojej pracy unikali parkowania w niedozwolonych miejscach.

Wszyscy troje jeżdżą na rowerach od lat, można powiedzieć, że przez całe życie kręcili pedałami rowerów. Żartobliwie mówią, że będą teraz kręcili na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców miasta.

- To nie jest walka z samochodami, to walka o bezpieczeństwo nas wszystkich – mówią.