Ruszyła 35. Piesza Pielgrzymka do Midland

Polacy w Kanadzie Top News sier 7, 2017 at 6:40 pm

IMG_1049W poniedziałek, 7 sierpnia, wyruszyła 35. Piesza Polonijna Pielgrzymka do Sanktuarium Pierwszych Męczenników Kanadyjskich w Midland. 

Pielgrzymkę rozpoczęła Msza św. o. godz. 9.00 przy kościele św. Patryka w Brampton-Caledon, 11873 The Gore Rd. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił o. Janusz Błażejak OMI, Przewodniczący Konferencji Księży Polonijnych na Wschodnią Kanadę i proboszcz Parafii św. Maksymiliana Kolbego w Mississaudze.

Kaznodzieja mówił o tradycji pielgrzymowania, której początki sięgają czasów Abrahama, który został wezwany, aby opuścić swoją ziemię rodzinną i wyruszyć w nieznane. Abraham wyruszył, bo całkowicie zaufał Bogu i to, co nieznane, było mu bliskie, dlatego że wiązało się z wiernością wezwaniu Boga. Także Jezus co roku udawał się na pielgrzymkę do Jerozolimy, na znak wierności tradycji biblijnej, która nakazywała każdemu pobożnemu Izraelicie pielgrzymowanie do miejsc świętych.

Mszę św. koncelebrowali: o. Wojciech Stangel OMI – kierownik duchowy pieszej pielgrzymki, dotychczasowy wikariusz w Parafii św. Maksymiliana Kolbego, a od września wikariusz w Parafii św. Eugeniusza w Brampton; ks. Sławomir Szwagrzyk z Jukonu, o. Paweł Pilarczyk OMI – neoprezbiter i nowy wikariusz w Parafii św. Maksymiliana Kolbego; ks. Jose Signorelli – Hiszpan, proboszcz Parafii św. Augustyna z Canterbury w Toronto, oraz jeden kapłan z Polski, który przebywa z wizytą w Toronto. Natomiast dwaj misjonarze oblaci: o. Józef Wcisło OMI – rektor seminarium misjonarzy oblatów w Obrze i o. Roman Majewski OMI – misjonarz z Madagaskaru, spowiadali pielgrzymów.

IMG_1028W tym roku wyruszyło na pielgrzymi szlak ok. 400 pielgrzymów. Jak zwykle, niektórzy na całą pielgrzymkę, a inni na kilka dni. Idą całe rodziny i pojedyncze osoby. Tacy, którzy pielgrzymują od lat i tacy, którzy czynią to pierwszy raz.

Warto odnotować, że po raz pierwszy do pielgrzymki polonijnej dołączyła się grupa z Parafii św. Augustyna z Canterbury w Toronto, z jej proboszczem Jose, 3 siostrami zakonnymi i pewną liczbą wiernych świeckich.

Jak co roku na pielgrzymi szlak wyruszyła też misjonarka Chrystusa Króla – s. Karolina Szymkowiak MChR z Parafii św. Maksymiliana.

Pielgrzymi mają profesjonalną opiekę panów z obsługi technicznej, którzy troszczą się o bezpieczeństwo i logistykę pielgrzymów.

(Informacja przygotowana przez O. Józefa Wcisło OMI, Rektora WSD w Obrze).

IMG_1005 IMG_1008 IMG_1013 IMG_1018 IMG_1021 IMG_1023 IMG_1030 IMG_1032 IMG_1058 IMG_1064