Dwoje nowych kanadyjskich astronautów zaczęło przeszkolenie

Kanada Top News sier 8, 2017 at 4:00 pm

zz kosmonauci4Dr Jennifer Sidey oraz płk Joshua Kutryk tworzą parę najnowszych kanadyjskich kosmonautów, jakich wybrano spośród 3700 kandydatów podczas akcji rekrutacyjnej zorganizowanej przez Canada Space Agency. 

To 13. i 14. z kolei kosmonauci kanadyjscy. Oboje rozpoczynają właśnie dwuletnie przeszkolenie w Johnson Space Center w Houston w Teksasie, które ma ich przygotować do ewentualnych misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Urodzona w Calgary dr Jennifer Sidey studiowała inżynierię mechaniczną na McGill University oraz podyplomowo w University of Cambridge w Cambridge w Wielkiej Brytanii, gdzie również była wykładowcą.

Pełna biografia – TUTAJ.

Jennifer podczas ćwiczeń

Jennifer podczas ćwiczeń

Z kolei 35-letni płk Joshua Kutryk to Kanadyjczyk ukraińskiego pochodzenia, pilot wojskowy.

Dorastał na farmie w Albercie, gdzie jego pradziadek zamieszkał po emigracji z Ukrainy Zachodniej. Jak mówi – ukraińska kultura i zwyczaje były ważne dla jego ojca: - Cała czwórka jego dzieci, w tym także ja, dorastała w tych tradycjach, uczyła się ukraińskiego tańca. Niestety, straciliśmy naszego ojca w lipcu ubiegłego roku z powodu raka, jednak na zawsze pozostanie on w naszej pamięci – powiedział Joshua Kutryk.

W 2000 roku rozpoczął służbę w Siłach Zbrojnych Kanady jako pilot oblatywacz i pilot wojskowy.

Pełna biografia – TUTAJ.

Ukrainian Canadian Congress pogratulował pułkownikowi. - W imieniu ukraińsko-kanadyjskiej społeczności życzę pułkownikowi Kutrykowi sukcesów w jego dalszej pracy jako astronauta. Inspiruje on nas wszystkich. Najlepsze życzenia szalonej prędkości – powiedział przewodniczący UCC Pawło Hrod.