Stadion w Montrealu schroniskiem dla azylantów z USA

Kanada Series Top News sier 8, 2017 at 12:30 pm
Funkcjonariusz RCMP rejestruje azylanta z Haiti

Funkcjonariusz RCMP rejestruje azylanta z Haiti

Ze Stanów Zjednoczonych ucieka do Kanady tak dużo ludzi (nielegalnych imigrantów), że rząd prowincji Quebec czasowo trzyma ich na stadionie olimpijskim w Montrealu zbudowanym na igrzyska w roku 1976.

Tylko w lipcu do Kanady przeszło przez granicę z USA 1200 osób. Najczęściej przechodzą z Champlain w stanie Nowy Jork do Hemmingford w Quebecu.

Najwięcej, bo 70% jest ludzi z Haiti, mówiących po francusku. Boją się, że wskutek polityki imigracyjnej Donalda Trumpa będą deportowani. Środowisko haitańskich imigrantów przebywających półlegalnie w USA  ocenia się na ok. 60 tys. osób.

450 lóżek zgromadzono na stadionie

450 łóżek zgromadzono na stadionie

W maju Donald Trump zapowiedział, że nie przedłuży pozwolenia na tymczasowy pobyt wydany im po klęsce trzęsienia ziemi w roku 2010. Takie pozwolenie wygasa w styczniu 2018 roku, więc Haitańczycy rozważają masowy exodus do Kanady.

Burmistrz Montrealu pan Denis Coderre obiecał pomoc. Na stadionie olimpijskim otworzono punkt rejestracji nowo przybyłych. Rozłożono ponad setkę łóżek polowych, 350 czeka w zapasie.

Takie informacje błyskawicznie rozprzestrzeniają się w mediach społecznościowych, więc strumień azylantów z Haiti rośnie z dnia na dzień.

Według oficjalnych danych, w pierwszych 6 miesiącach bieżącego roku granicę Kanady przekroczyło nielegalnie 4,345 osób (tylko udokumentowane przypadki) liczących na azyl. Z tego aż 3,350 przekroczyło granicę w Quebecu. Większość z nich prostu desperacko podjeżdża na granicę i domaga się azylu mając nadzieję na otrzymanie tymczasowej wizy.

Kanadyjski policjant wskazuje drogę na przejściu granicznym

Kanadyjski policjant wskazuje drogę na przejściu granicznym